Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Składki zdrowotne rolników. Nie wszyscy zapłacą

0
Podziel się:

Przyjęte rozwiązania mają charakter przejściowy i będą obowiązywać tylko do końca roku.

Składki zdrowotne rolników. Nie wszyscy zapłacą
(thelastminute/CC/Flickr)
bFfYxvAl

Rząd przyjął projekt ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 rok - podało CIR. Składka będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy w gospodarstwie rolnym. W gospodarstwach poniżej 6 ha zapłaci ją KRUS, a powyżej 6 ha - rolnik.

_ Zgodnie z projektem ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolnika _ - napisano w komunikacie przesłanym przez Centrum Informacyjne Rządu. Projekt został przedłożony przez ministra zdrowia.

W gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych - składkę na ubezpieczenie zdrowotne będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Powyżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych - składkę zdrowotną będzie opłacał rolnik.

bFfYxvAn

_ Składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z projektem ustawy, mają być opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne. Ich opłacanie zacznie się od II kwartału 2012 roku _ - czytamy w komunikacie.

Ustalono również, iż co miesiąc KRUS będzie przekazywał do Narodowego Funduszu Zdrowia kwotę ryczałtową w wysokości 155 mln 167 tys. zł - poinformowało CIR. Projekt ustawy ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 roku o niezgodności z ustawą zasadniczą kwestii finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Na zmianę tych przepisów TK dał 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 roku.

_ Grupa ta, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest niejednorodna pod względem statusu materialnego, a w związku z tym nie ma podstaw do równego traktowania obowiązków opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zastrzeżenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczyły więc wyłącznie sytuacji, że wszyscy rolnicy - także ci, którzy posiadają zdolność do opłacania składki - korzystają z możliwości opłacania tej składki ze środków publicznych _ - napisano w komunikacie CIR.

*Przeczytaj wywiad Money.pl *

bFfYxvAt

Rząd zdecydował, że przyjęte w projekcie ustawy rozwiązania mają charakter przejściowy i będą obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 roku._ Przyjęcie rocznego okresu obowiązywania ustawy wynika z faktu, że wprowadzenie docelowych zmian wymaga przebudowy systemu podatkowego rolników, którzy nie prowadzą działów specjalnych produkcji rolnej _ - czytamy w komunikacie. Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie 1 lutego 2012 roku.

Podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk wyraził przekonanie, że nowa propozycja dotycząca składki zdrowotnej rolników zostanie przyjęta jeszcze tego samego dnia. Określił ją jako doraźną. Według niego docelowo rolnicy mają być włączeni w powszechny system ubezpieczeń.

Jak mówił, nowa propozycja ws. składki zakłada, że rolnicy posiadający ponad 6-hektarowe gospodarstwa będą płacili 1 zł za każdy hektar. Oznacza to, że właściciel 10-hektarowego gospodarstwa zapłaci 10 zł składki zdrowotnej za każdego domownika, który jest ubezpieczony w KRUS. Przy czteroosobowej rodzinie będzie to zatem 40 zł miesięcznie.

bFfYxvAu

Premier podkreślił, że rząd chce, aby docelowo rolnicy byli włączeni w powszechny system rachunkowy oraz ubezpieczeń społecznych. Dodał, że wówczas skończy się problem, ponieważ będą oni płacili takie same składki, jak każdy inny obywatel. Oświadczył, że aby do tego doprowadzić, potrzeba jeszcze kilku miesięcy pracy.

Czytaj więcej o ubezpieczeniach rolników w Money.pl
Im więcej ziemi, tym wyższa składka rolnika Zarówno PO jak i PSL popierają wprowadzenie tych zmian. Docelowo rząd planuje, by rolnicy znaleźli się w powszechnym systemie ubezpieczeń.
PSL może poprzeć zmiany w KRUS Nie wykluczył tego Stanisław Żelichowski z PSL. Zaznacza jednak, że wszystko będzie zależało od szczegółowych rozwiązań.
Rząd zmusi rolników do płacenia za leczenie? Ponad półtora miliona osób należących do KRUS może być zmuszonych do płacenia za leczenie w przychodniach i szpitalach z własnej kieszeni.
bFfYxvAO
ubezpieczenia zdrowotne
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)