Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sklepy zaczną rozdawać żywność

0
Podziel się:

Przepisy dotyczące podatku VAT od żywności przekazywanej na cele dobroczynne zmieniły się blisko rok temu, ale są niewystarczające.

Sklepy zaczną rozdawać żywność
(Eric Herchaft/Reporter)

Mimo, że od października można przekazywać żywność potrzebującym nie płacąc podatku VAT, wciąż większość sklepów tego nie robi. Organizacje dobroczynne nie składają jednak broni.

Prezes Federacji Polskich Żywności, Marek Borowski, informuje, że większość sieci handlowych dopiero przygotowuje się do przekazywania żywności potrzebującym.

Przebrnięcie przez procedury administracyjne czy zmiana systemów informatycznych jest dla sieci handlowych trudne, długotrwałe i pociąga za sobą wysokie koszty. Takie zmiany wdraża się przy okazji innych inwestycji.

Wyjaśnia, że kolejne sieci handlowe deklarują chęć przekazywania żywności najuboższym. Federacja Banków Żywności ma już porozumienie z siecią Makro, niebawem podpisze umowę ze sklepami Selgros. Trwają rozmowy z Carrefourem i Biedronką oraz innymi wielkimi sieciami handlowymi.

Żywność do banków przekazuje Tesco. Od czasu wejścia w życie nowych przepisów firma podarowała już około 250 ton jedzenia, wyjaśnia wiceprezes spółki, Czesław Grzesiak. Wiceszef brytyjskiej sieci w Polsce przyznał, że rozumie działania swoich konkurentów. Czesław Grzesiak przypomina, że na przekazujących żywność ciąży duża odpowiedzialność za jej jakość i terminy przydatności do spożycia. Tak duża operacja logistyczna, jego zdaniem, wymaga dobrego przygotowania.

Przepisy dotyczące podatku VAT od żywności przekazywanej na cele dobroczynne zmieniły się z początkiem października ubiegłego roku. Wcześniej, od 2009 roku, państwo zwolniło z obowiązku odprowadzenia tego podatku producentów żywności, którzy przekazywali ją ubogim.

Organizacje dobroczynne szacowały, że zmiana przepisów pozwoli na przekazywanie od 300 do 600 tysięcy ton żywności rocznie. Unia Europejska chce znieść daty przydatności do spożycia z opakowań niektórych produktów. Chodzi między innymi o makarony czy ryż.

Zmiany miałyby wejść w życie od 2015 roku. Dzięki temu mniej jedzenia trafiałoby na śmietniki. Z danych Eurostatu wynika, że w naszym kraju rokrocznie marnuje się około 9 milionów ton jedzenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Bez szans na obniżkę podatków. Tusk ujawnia Premier mówi też o planach w sprawie likwidacji umów śmieciowych. _ Nagła likwidacja doprowadziłaby do zwiększenia bezrobocia _.
Obniżenie stawki VAT? Ministerstwo zapowiada... Możliwe jest obniżenie stawki VAT w 2016 roku, jeżeli dochody z tego podatku wzrosną i sukcesem zakończą się plany rządu dotyczące ograniczenia szarej strefy.
Wykryli oszustwa podatkowe na 2 mld złotych Resort finansów rozpoczął walkę z wyłudzeniami VAT, których skala szybko rośnie.
Dostawa w momencie wydania towaru? Od początku 2014 roku dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, zgodnie z zasadą ogólną, istotne znaczenie ma moment dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)