Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Sklepy zyskują, aukcje tracą - co, gdzie i za ile kupujemy w sieci. Ankieta Money.pl

0
Podziel się:

Ile najczęściej wydajemy oraz co upodobały sobie kobiety - czytaj w raporcie Money.pl.

Sklepy zyskują, aukcje tracą - co, gdzie i za ile kupujemy w sieci. Ankieta Money.pl
(DomenicoGelermo/iStockphoto)

Już dwie trzecie internautów kupuje w sieci. Wśród nich wciąż dominują mężczyźni. Wyjątkiem są zakupy grupowe, które upodobały sobie panie. Standardowy rachunek za jednorazowe e-zakupy nie przekracza 200 złotych. Zmienia się jednak miejsce, do którego trafiają te pieniądze. * *Powoli rośnie popularność e-sklepów, natomiast spada aukcji internetowych * *- wynika z badania przeprowadzonego wśród ponad 16 tys. internautów Money.pl.

Najczęstszą motywacją do robienia zakupów przez internet są niższe ceny. Badani doceniają też wygodę i oszczędność czasu oraz to, że dzięki sieci, otworem stoją sklepy za granicą. Przede wszystkim z tych powodów odsetek internautów, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kupili w sieci, wyniósł 76,5 procent.

Tegoroczne badanie preferencji zakupowych internautów Money.pl pokazało, że blisko połowa z nich na wirtualne zakupy decyduje się raz na kilka miesięcy. Co trzeci ankietowany robi e- zakupy co kilka tygodni, a co dwunasty, co kilka dni. Te wyniki niewiele różnią się od tych z ankiety sprzed 3 lat.

Najczęściej e-zakupy robią osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia (44 proc. ankietowanych), z wyższym wykształceniem (68 proc.) i średnim (27 proc.) oraz zatrudnieni na umowę o pracę( 60 proc.).

Na e-zakupy ruszamy grupowo

Aż trzy czwarte z kupujących wydaje pieniądze w e-sklepach. Drugie, co do popularności, są aukcje internetowe, które jeszcze klika lat temu były bardziej preferowanym miejscem poszukiwania okazji niż obecnie. Trzy lata temu fanów licytacji na serwisach aukcyjnych było o pięć punktów procentowych więcej. Teraz zaczynają zyskiwać zakupy grupowe. Na końcu stawki znajdują się z kolei serwisy ogłoszeniowe, gdzie szukamy różnorakich okazji i produktów trudniej dostępnych.

Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź
Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy robią zakupy on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

Jedna trzecia z internautów podczas e-zakupów zawsze sprawdza ceny i opinie w porównywarkach. Częściej robią to panowie niż panie. Za to jedna i druga płeć przyznaje się też do tego, że często ogląda rzecz w tradycyjnym sklepie, po to by potem kupić go za pośrednictwem sieci.

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy robią zakupy on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

Kobieta czy mężczyzna - co kupują i ile wydają?

W sieci klientami częściej są panowie. 79 procent z nich zadeklarowało, że w ciągu 12 miesięcy zrobiło zakupy. W przypadku kobiet to 75 procent. Panowie częściej niż panie kupują w sklepach internetowych, a także na serwisach aukcyjnych i serwisach ogłoszeniowych.

  • **[ Zakupy w internecie. Ankieta Money.pl. Pobierz cały raport

]( http://www.money.pl/u/file.php?id=20440 )**
Za to panie chętniej zaglądają do serwisów, które oferują zakupy grupowe. dużej mierze wynika to zapewne z gamy najczęściej oferowanych tam produktów (oferta turystyczna, salonów kosmetycznych, fryzjerskich, klubów fitness i spa).

Panowie w sieci najczęściej szukają sprzętu elektronicznego, komputerów, RTV AGD oraz telefonów komórkowych czy aparatów fotograficznych.

Co też potwierdza się w wydatkach, mężczyźni wydają nieco więcej podczas jednorazowych zakupów w internecie niż panie. Kobiety z kolei najchętniej kupują książki, ubrania i buty oraz kosmetyki.

Co trzeci z zapytanych przez Money.pl mężczyzn, płaci w wysokości od 100 do 200 złotych. Niemała jest też grupa panów, którzy wydają od 200 do 500 złotych (26 proc.). Kwota najczęściej deklarowana przez kobiety to od 50 do 100 zł. W sumie szacuje się, że w zeszłym roku Polacy w sieci wydali około 17 mld złotych. Z czego, jak podaje Eurominitor - w samych tylko sklepach internetowych - 7,5 mld złotych.

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy robią zakupy on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

E-sklepy mają więcej klientów wśród mieszkańców dużych miast. Korzysta z nich 71 procent kupujących on-line ze wsi i 84 procent z w największych miast. W przypadku aukcji internetowych zależność ta jest odwrotna. Największe zainteresowanie mają wśród mieszkańców miast od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. Z kolei serwisy zakupów grupowych największą liczbę użytkowników mają w dużych miastach (nawet 25 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców).

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy robią zakupy on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

Jeszcze wyraźniej trendy widać w zależności od zasobności portfela. Wśród osób zarabiających mniej - zdecydowanie większą popularność mają aukcje, a z e-sklepów korzysta niewiele ponad 66 procent e-klientów. Im sytuacja materialna lepsza, tym chętniej robimy zakupy w e-sklepach i (do pewnego pułapu) na serwisach zakupów grupowych. W przypadku korzystania z serwisów ogłoszeniowych zależności nie są już tak jednoznaczne. Odsetek użytkowników tej formy zakupów oscyluje w przedziale 8-9 procent (o 5 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu).

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy robią zakupy on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

Co najczęściej kupujemy w internetowych sklepach?

W e-sklepach najczęściej kupujemy książki. To stały trend, który nie zmienia się od lat. Wśród najpopularniejszych artykułów, tak jak trzy lata temu, znalazły się także: sprzęt RTV, AGD i komputery, a także bilety oraz muzyka.

Jest też zmiana w porównaniu z poprzednim badaniem. Na drugim miejscu wśród topowych artykułów kupowanych w e-sklepach, znalazły się ubrania i buty, które trzy lata temu znajdowały się na piątym miejscu. Dodatkowo zabawki zajęły miejsce sprzętu fotograficznego, który w tegorocznym badaniu znalazł się poza pierwszą dziesiątką.

Co kupujemy w sklepach internetowych? proc.
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl
1. książki *52 *
2. ubrania i buty *42 *
3. sprzęt RTV *39 *
4. artykuły AGD 39
5. kosmetyki 32
6. komputery i akcesoria 30
7. części samochodowe 26
8. zabawki 25
9. bilety lotnicze, kolejowe, autokarowe 22
10. muzyka 21

Aukcje internetowe to platforma, gdzie najchętniej kupujemy ubrania i buty. Tak było też trzy lata temu. Jednak coraz częściej internauci kupują w ramach opcji "kup teraz", rzadziej licytują, oszczędzając w ten sposób na czasie. Na aukcjach rzadziej niż w e-sklepach ankietowani kupują też kosztowny sprzęt RTV i AGD.

Co kupujemy na aukcjach internetowych? proc.
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl
1. ubrania i buty *45 *
2. książki *39 *
3. kosmetyki *28,5 *
4. zabawki 27
5. sprzęt RTV 25,5
6. części samochodowe 25,3
7. komputery i akcesoria 23
8. artykuły AGD 22,8
9. telefony komórkowe 20
10. inne 19,6

Serwisy ogłoszeniowe prezentują przede wszystkim tzw. okazje, przedmioty niszowe, których w ofercie sklepów czy u osób wystawiających przedmioty na aukcjach znaleźć nie sposób. Dlatego żadna rzecz nie mają wśród ankietowanych faworyta, a procentowa popularność jest mocno podzielona. Z tego też wynika, że co trzeci internauta, który przyznał się do kupienia czegoś _ z ogłoszenia _ zaznaczył, że przedmiot transakcji nie da się zakwalifikować do żadnej z kategorii w badaniu. Tak było też trzy lata temu. Poza tym także wtedy internauci chętnie nabywali części samochodowe (27 proc.),teraz znalazły się one dopiero na czwartym miejscu. Obecnie może zaskakiwać wysokie miejsce książek oraz ubrań i butów.

Co kupujemy za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych? proc.
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl
1. inne *37,9 *
2. książki *18,3 *
3. ubrania i buty *16,7 *
4. części samochodowe 15,3
5. sprzęt RTV 11,2
6. zabawki 10,7
7. artykuły AGD 10,6
8. kosmetyki 9,9
9. meble 9,2
10. komputery i akcesoria 7,8

Liderzy zakupów grupowych nie są zaskoczeniem, internauci najczęściej kupują usługi kosmetyczno - relaksacyjne. To też miejsce gdzie poszukujemy ciekawych ofert wakacyjnych lub bonów, które można realizować podczas kolacji w różnych restauracjach.

Co kupujemy za pośrednictwem serwisów zakupów grupowych? proc.
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl
1. usługi kosmetyczne *34,1 *
2. inne *32,1 *
3. usługi relaksacyjno-zdrowotne *30,3 *
4. usługi turystyczne 29,9
5. usługi gastronomiczne 28,4
6. usługi fryzjerskie 21,6
7. karnet, zajęcia w klubie fitness, siłowni 17,37
8. kursy językowe 9,6
9. ubrania i buty 8,8
10. kosmetyki 8,4

E-klientów będzie więcej, sprzedaż w sieci ma potencjałPonad 23 procent internautów przyznaje, że nie robi zakupów w sieci. Co druga z tych osób zamierza jednak to zmienić i skorzystać z e-handlu. Obecnie najważniejszym powodem, dla którego nie kupują w sieci, jest konieczność obejrzenia produktu zanim zdecydują się na zakup. Podobne postawy prezentowano w poprzednim badaniu internautów Money.pl.

Na pytanie odpowiadali tylko internauci, którzy nie robią zakupów on-line
Źródło: Badanie ankietowe Money.pl

O dwa punkty procentowe wzrosła grupa osób, które mają złe doświadczenia lub nie mają zaufania do sprzedawców z internetu. Tak samo jak poprzednio, co czwarta osoba nie potrafi jednoznacznie wskazać przyczyny omijania sklepów, aukcji czy ogłoszeń. Co siódmy ankietowany przyznaje, że nie wie jak kupować w sieci.

Rynek e-commerce - jakie ma perspektywy?

Obecna sprzedaż w internecie (około 17 mld złotych w 2011) to 3,1 procent obrotów całego handlu w kraju. To więcej, niż w poprzednich latach, jednak nadal wypadamy pod tym względem wyraźnie słabiej niż europejska średnia. Przykładowo liderzy - Wielka Brytania i Niemcy - pochwalić się mogą wynikiem na poziomie odpowiednio 12 i 9 procent - wynika z raportu Centre For Retail Resarch.

Warto jednak zaznaczyć, że połowa ankietowanych przez Money.pl, którzy nie kupowali w do tej pory w sieci, zamierza w przyszłości wybrać się na e-zakupy. Te zamierzenia potwierdzają też badania TNS OBOP, wykonane w październiku zeszłego roku.

- _ Szanse w rozwoju handlu internetowego należy upatrywać w tym, że dostępność do internetu będzie rosła, we wprowadzaniu szerokiej oferty dostępnych metod płatności i sposobów dostawy _ - komentuje Piotr Chojnowski, szef zespołu badań Media/Technology TNS OBOP.

55,4 procent
Polaków korzysta z internetu
NetTrack Millward Brown SMG/KRC

17 mld złotych
to prognozowana wartość
polskiego rynku e-commerce w 2011 roku
Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego

Jak czytamy w raporcie _ E-commerce w Polsce _ firmy Gemius, 40 proc. ankietowanych sklepów uważa, że sytuacja na rynku e-commerce jest lepsza niż w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, a 34 proc. uznało, że sytuacja się nie zmieniła.

Rozwojowi e-handlu mają służyć m.in. nowe metody płatności. Blisko 75 proc. badanych przez Gemiusa sklepów udostępnia płatność za pomocą systemów m.in. DotPay czy PayPal, dzięki którym transakcja przebiega znacznie szybciej i wygodniej.

Poza tym banki chętnie proponują karty przeznaczone specjalnie do płatności internetowych - wirtualne, pre-paid oraz debetowe z funkcjonalnością płatności on-line. Zaliczają się one od ogólnej grupy kart płatniczych. Jak podaje NBP, pod koniec zeszłego roku w portfelach Polaków znajdowało się 31,9 mln kart płatniczych. W ciągu zeszłego roku każdy posiadacz karty płacił nią 28 razy. Średnia wartość jednej transakcji wyniosła około 102 złotych. Jednak robiąc zakupy w sieci, internauci nadal preferują płatność przy odbiorze, czyli gotówką.

W badaniu ankietowym przeprowadzonym w dniach 16-23 lutego 2012 r. udział wzięło 16 039 internautów Money.pl.

Więcej na temat zakupów w sieci czytaj w Money.pl
Ranking e-sklepów. Edycja 2011 Money.pl po raz szósty, w tym roku z Gazetą Wyborczą i serwisem wyborcza.biz, wziął pod lupę ponad 100 największych i najpopularniejszych sklepów internetowych. Zobacz, który zwyciężył.
Kupujący w sieci dostaną niebieski przycisk Po jego wciśnięciu będziemy mieli pewność, że nasza transakcje chroni unijne prawo. Viviane Reding pomoże Polsce wprowadzić to rozwiązanie.
Nie daj się oszukać w sieci. Eksperci radzą jak Z szacunków rynkowych wynika, że w tym roku na świąteczne zakupy w internecie zdecydować się może nawet połowa Polaków.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)