Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SKOK Wspólnota w Gdańsku. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła ważną decyzję

0
Podziel się:

Dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają.

SKOK Wspólnota w Gdańsku. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła ważną decyzję
(hr.icio/CC/Flickr)

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła na posiedzeniu 1 sierpnia tego roku zarząd komisaryczny w SKOK-u Wspólnota w Gdańsku - poinformowała KNF na swojej stronie internetowej. Decyzja weszła w życie dziś, kiedy doręczono ją zarządowi Kasy.

_ - Na zarządcę komisarycznego w SKOK Wspólnota została powołana Pani Małgorzata Żymierska, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, w tym w zakresie prowadzenia procesów restrukturyzacji banków o trudnej sytuacji ekonomiczno - finansowej _ - wskazano w komunikacie KNF.

Dodano, że celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia SKOK-u poprzez zwiększenie jej siły kapitałowej, wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację jej sytuacji finansowej przeprowadzoną pod bezpośrednim nadzorem zarządcy komisarycznego.

_ - To istotne, bo jak do tej pory SKOK Wspólnota nie podjął efektywnych działań zmierzających do dokapitalizowania i przeprowadzenia procesów sanacji _ - stwierdzono.

KNF zaznaczyła, że ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpłynie na sposób obsługi członków SKOK-u, a kasa nadal będzie świadczyła usługi w pełnym zakresie.

_ - Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu _ - wskazano. Dodano, że na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie.

W komunikacie Komisji podkreślono, że w mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK-u.

Regulator poinformował też, że zarządca komisaryczny został zobowiązany do opracowania i uzgodnienia z KNF programu postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków SKOK-u. _ - Zarządca komisaryczny będzie kierować realizacją programu oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą Kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych. Zarządcę komisarycznego ustanowiono na czas realizacji w Kasie programu postępowania naprawczego _ - dodano.

W komunikacie podano, że państwowy nadzór KNF nad systemem SKOK-ów sprawowany jest na podstawie ustawy o SKOK-ach, która weszła w życie w dniu 27 października 2012 r. oraz jej nowelizacji, która obowiązuje od 12 czerwca 2013 r. _ Działania KNF od momentu objęcia kas nadzorem zmierzają do uporządkowania sytuacji zastanej w systemie SKOK _ - stwierdzono.

Pod koniec lipca br. KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK-u im. Św. Jana z Kęt w Rumii. Jak wskazywał wówczas Regulator, powodem było nie podjęcie przez Kasę efektywnych działań zmierzających do dokapitalizowania i przeprowadzenia procesów sanacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy pieniądze w SKOK-ach są bezpieczne? Swoje oszczędności - w sumie 18,2 mld złotych - ma tu 2,63 miliona Polaków. Co z płynnością kas?
Wyłudzili milionowe kredyty. Usłyszeli zarzuty Akt oskarżenia obejmujący łącznie 35 zarzutów skierowano do Sądu Rejonowego w Wołominie.
SKOK-i kontra KNF. Zobacz, co z pieniędzmi 2,5 mln Polaków Udział złych kredytów w portfelach SKOK blisko czterokrotnie przewyższa te w bankach. Kasy twierdzą jednak, że raport KNF zawiera błędy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)