Notowania

Przejdź na
gospodarka
20.09.2017 13:26

Morawiecki nie pójdzie na rękę bankom. Wicepremier broni SKOK-ów

- Również w przypadku Związku Banków Polskich pewne grzechy istniały - mówił wicepremier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARTUR BARBAROWSKI/EAST NEWS)
- Również w przypadku Związku Banków Polskich pewne grzechy istniały - mówił wicepremier.

- Nie byłbym za tym, żeby wyłączać SKOK-i, czy banki spółdzielcze z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Na wtorkowej konferencji prasowej szefowie Związku Banków Polskich poinformowali, że ZBP wystąpił do Ministerstwa Finansów i Komitetu Stabilności Finansowej o zmianę sposobu finansowania procesu upadłościowego i wypłaty gwarantowanych depozytów, zgromadzonych w SKOK-ach.

Dodali, że ma to związek z niedawną decyzją Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie upadłości kolejnej spółdzielczej kasy - SKOK Wybrzeże w Gdańsku. Bankowcy są zdenerwowani, bo dopłacają miliardy złotych do ratowania systemu, na który nie mają wpływu.

Morawiecki pytany o stanowisko ZBP odpowiedział: "To, że SKOK-i są częścią gwarantowanych depozytów zwiększa bezpieczeństwo i poprawia percepcję społeczeństwa dotyczącą całego naszego systemu finansowego". O tym, że banki nie chcą płacić za upadłości SKOKów - pisaliśmy w money.pl.

SKOK-i. Niekończąca się afera

**Grzechy ZBP**

- Ze względu na to, że padły tak ostre słowa, to chciałbym zwrócić uwagę na to, że również w przypadku Związku Banków Polskich pewne grzechy istniały w dalszej przeszłości dotyczące chociażby portfeli kredytów we frankach szwajcarskich - mówił wicepremier.

Przypomniał, że zarządzał kiedyś bankiem, który "przez szereg lat nie udzielał takich kredytów". - Traciliśmy wtedy przez to udział w rynku, podczas, gdy cały rynek działał. Gdzie był wtedy Związek Banków Polskich? - pytał wicepremier.

Ocenił, że "dzisiaj problemy w niektórych małych SKOK-ach w porównaniu do kredytów we frankach szwajcarskich są naprawdę bardzo niewielkie". - I to nawet kwotowo niewielkie - zaznaczył.

Sektor trzyma się dobrze

Pytany o inne rozwiązanie tej sprawy powiedział, że w tej kwestii polega na "Komisji Nadzoru Finansowego, która nadzoruje cały sektor".

- Oczywiście w niektórych przypadkach, kilku SKOK-ów, podobnie jak w przypadkach kilku banków, doszło do udzielania kredytów w sposób niewłaściwy. Jednak cały sektor, podobnie jak cały sektor bankowy, to jest sektor, który trzyma się dobrze i patrząc na szczegóły całego tego procesu restrukturyzacji sektora SKOK-ów uważam, że Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi te działania we właściwy sposób - podsumował Morawiecki.

autor: Katarzyna Fiuk (PAP) edytor: Bożena Dymkowska

Tagi: gospodarka, banki, przedsiębiorczość, gospodarka, rząd, bankowy fundusz gwarancyjny, mf, morawiecki, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2017

OlaMorawiecki to nie Banki płacą tylko klienci banków okradasz nas zlodzieju, oprocentowanie depozytów poniżej inflacji a kredytów powyżej ceny. to my … Czytaj całość

20-09-2017

qwasPrzypomniał, że zarządzał kiedyś bankiem, który "przez szereg lat nie udzielał takich kredytów".............. bo musiałeś........... bo … Czytaj całość

20-09-2017

jarosławmorawiecki broni SKOKI bo to jest robota PIS i zyski dla PIS.Natomiast w sprawie ochrony frankowiczó to już bankster morawiecki trzyma z bankami.Duda … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)