Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skrzypek poskarżył się na RPP do Europejskiego Banku Centralnego

0
Podziel się

Chodzi o rezerwę na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego.

Skrzypek poskarżył się na RPP do Europejskiego Banku Centralnego
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)
bDXQXUad

Chodzi o uchwałę Rady Polityki Pieniężnej zmieniającą zasady tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP.

_ - Prezes NBP Sławomir Skrzypek zwrócił się tydzień temu z prośbą o opinię dotyczącą projektu uchwały _- powiedział Wiktor Krzyżanowski z Europejskiego Banku Centralnego. - _ Wkrótce EBC wyda taką opinię _ - dodał.

RPP przyjęła 30 marca uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim.

bDXQXUaf

W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Wejście w życie uchwały z dniem uchwalenia, czyli z pominięciem 14 dni od dnia ogłoszenia, wynika z potrzeby uznania ważnego interesu państwa.

[

bDXQXUal

Przez konflikt rządu z NBP Polska traci wiarygodność ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/filar;przez;konflikt;rzadu;z;nbp;polska;traci;wiarygodnosc,124,0,604796.html )
Jak poinformował na konferencji po zakończonym w środę posiedzeniu Rady prezes NBP Sławomir Skrzypek, w ocenie zarządu NBP uchwała ta _ jest obarczona poważnymi wadami prawnymi _.

_ Krytyka uchwał RPP jest niezgodna z prawem _

Roztrząsanie wewnętrznych spraw polskiego banku centralnego na forum EBC Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP uważa za niewłaściwe i niestosowne.

_ - RPP nie podziela opinii zarządu NBP. Zasady tworzenia i rozwiązywania rezerwy na ryzyko kursowe to wyłączne kompetencje Rady. Zarząd według ustawy o NBP realizuje uchwały RPP - _ przypomina Chojna-Duch. Skrytykowała też zachowanie Sławomira Skrzypka. _ - Rada zgodnie z ustawą o NBP uznaje za niedopuszczalne i niezgodne z prawem krytykowanie uchwał RPP przez zarząd banku centralnego. _

bDXQXUam
bDXQXUaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)