Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słabnie nam produkcja przemysłowa

0
Podziel się:

Produkcja spadła w maju o 8,5 proc. w sakli miesiąca. Wzrost w skali roku to już tylko 2,3 procent.

Słabnie nam produkcja przemysłowa
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Produkcja przemysłowa spadła w maju o 8,5 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyła się o 2,3 proc. wobec 15,1 proc. (po korekcie) w kwietniu, podał Główny Urząd Statystyczny.

- _ Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 3,4 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 4,3 proc. mniejszym w porównaniu z kwietniem br. _ - podał GUS.

Według GUS produkcja budowlano-montażowa wzrosła w maju o 7,3 proc. m/m i wzrosła o 16,6 proc w ujęciu rocznym. W kwietniu jej wzrost wyniósł 23 proc. rok do roku.

Analitycy spodziewali się, że produkcja przemysłowa w tym okresie wzrosła średnio o 6,5 proc. w skali roku. Oczekiwania wahały się od 4,2 proc do 10,9 proc.

W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 14 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 21,2%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 16,9%, maszyn i urządzeń - o 13,7%, metali - o 5,0%, artykułów spożywczych i napojów - o 4,8%.

| Komentarz |
| --- |
| Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

W maju produkcja przemysłowa wzrosła znacznie mniej niż w kwietniu bo zaledwie o 2,3% r/r wobec 15,1% r/r przed miesiącem, czyli mniej od oczekiwań rynku (7,4% r/r). Wynikało to z kilku istotnych czynników. Po pierwsze mieliśmy jeden dzień roboczy mniej. Po drugie swój wpływ wywarł efekt dwóch ,,długich weekendów". Święta 1 maja i Bożego Ciała miały miejsce w czwartki i oznaczało to, że choć piątki były nominalnie dniami roboczymi, aktywność w tym czasie była z pewnością niższa. To jednak nie tłumaczy wszystkiego. Po wyeliminowaniu wahań o charakterze sezonowym produkcja spadła aż o 4,3% w relacji do kwietnia. Miara ta powinna pokazywać rzeczywiste zmiany w poziomie aktywności, tymczasem od początku roku cechuje się niezwykłą zmiennością. Przypomnijmy, że choćby w styczniu tak liczona produkcja wzrosła o 6% miesięcznie, zaś w kwietniu o 2,6%, z kolei w marcu mieliśmy spadek o
3,9% m/m. Czy w czerwcu ponownie czeka nas bardzo duży wzrost? Zmienność tych danych z pewnością nie ułatwia oceny rzeczywistej sytuacji w sektorze produkcyjnym. W naszym przekonaniu dane nie powstrzymają RPP przed podwyżką stóp w czerwcu. |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)