Notowania

opóźnienia na kolei
23.03.2014 09:53

Śląskie: utrudnienia na kolei po kradzieży koksu

Kolejarze ostrzegają przed opóźnieniami na głównej linii kolejowej w woj. śląskim - między Katowicami a Chorzowem Batorym. Powodem była kradzież koksu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Z wykorzystaniem tylko jednego toru kolejarze zorganizowali rano ruch na głównej linii kolejowej w woj. śląskim - między Katowicami a Chorzowem Batorym. Powodem była kradzież koksu. Opóźnienia niektórych pociągów w regionie przekroczyły 30 min.

Jak wynika z informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego, usypanie przez złodziei ok. 30 ton koksu i zablokowanie przez to jednego z torów miały miejsce ok. godz. 5. Sprzątanie wysypanego surowca trwa w takich przypadkach co najmniej kilka godzin. Choć do podobnych zdarzeń dochodzi w woj. śląskim stosunkowo często, zwykle ma to miejsce na bocznych liniach - tylko z ruchem towarowym.

W niedzielę rano, wskutek kradzieży na głównej międzynarodowej trasie kolejowej E 30 (m.in. Wrocław-Katowice-Kraków), pociągi między Katowicami a Chorzowem Batorym zaczęto puszczać wahadłowo tylko po jednym torze. Opóźnienia z tego względu - według kolejarzy - mogły zacząć sięgać ok. 30 min.

Organizująca w woj. śląskim ruch regionalny spółka Koleje Śląskie sygnalizowała jednak, że opóźnienia w tym miejscu spowodowały komplikacje także gdzie indziej. Np. jeden ze składów tej spółki, który rano z Gliwic przyjeżdża do Katowic, niedługo później wyrusza do Zwardonia. W niedzielę jego związane z kradzieżą opóźnienie sięgnęło ok. 40 min, z Katowic do Zwardonia wyruszył opóźniony 30 min.

Ponieważ w takich sytuacjach pierwszeństwo przed pociągami regionalnymi mają pociągi dalekobieżne, ich opóźnienia były mniejsze. Np. przejeżdżający przez ten rejon ok. godz. 8 i jadący wcześniej zgodnie z rozkładem pociąg spółki PKP Intercity Uznam z Wrocławia do Krakowa - do Katowic przyjechał z opóźnieniem 8 min.

Z przygotowanego przez spółkę PKP Intercity systemu monitorowania bieżącego ruchu pociągów wynikało, że przed godz. 10 sytuacja powoli normowała się - pociąg Kolei Śląskich z Gliwic do Częstochowy (w Katowicach planowo o godz. 9.33) miał ok. 7-minutowe opóźnienie.

Złodzieje przewożonych koleją towarów oraz kolejowej infrastruktury dają znać o sobie w woj. śląskim często. Kradną węgiel, koks i praktycznie wszystkie metalowe elementy infrastruktury, łącznie z szynami. Sprawców nie odstrasza monitoring, ani uzbrojone patrole Straży Ochrony Kolei.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm za tańszym dostępem do torów Przyjęta dziś nowela dostosowuje polskie prawo do wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. który stwierdził, że polscy przewoźnicy płacili więcej, niż by mogli.
Będzie kolejna obsuwa inwestycji na PKP _ Modernizacja linii kolejowej może nie zakończyć się w 2015 roku _ - przyznała wicepremier Elżbieta Bieńkowska.
PKP Intercity inwestuje w tabor i tnie zatrudnienie Spółka walczy o lepsze wyniki finansowe. PKP Intercity jest czwartym przewoźnikiem w Polsce pod względem liczby przewiezionych pasażerów.
Koleją szybko jak po autostradzie? Nowy plan Trzeba liczyć się z utrudnieniami, bo na czas remontów wiele linii zostanie zamkniętych.
Tagi: opóźnienia na kolei, pociąg, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz