Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD chce budżetowych dotacji dla gmin na miejsca w żłobkach

0
Podziel się:

Miałyby one wynosić 50 procent kosztów utrzymania dziecka do lat trzech w żłobku lub klubie dziecięcym.

SLD chce budżetowych dotacji dla gmin na miejsca w żłobkach
(damircudic/iStockphoto)
bEUrbwOJ

Miałyby one wynosić 50 procent kosztów utrzymania dziecka do lat trzech w żłobku lub klubie dziecięcym, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego byłoby to 70 procent. To pierwsza propozycja z pakietu Sojuszu dla młodych.

Jak zapowiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz, projekt ustawy w tej sprawie ma być gotowy do końca listopada. A 13 października w Lublinie ruszyć mają konsultacje społeczne dotyczące tej propozycji Sojuszu.

Wiceszefowa SLD wyjaśniła, że jest to pierwsza część zapowiedzianego przez partię pakietu dla młodych. _ - Problem zapewnienia opieki dzieciom do lat trzech jest bardzo istotny dla młodych ludzi, wymaga on od nich podejmowania często trudnych życiowych decyzji _ - przekonywała.

bEUrbwOL

Dlatego - jak mówiła - Sojusz chce, by gminy otrzymywały dotację celową z budżetu państwa w wysokości 50 procent kosztów utrzymania w żłobku, czy klubie dziecięcym dziecka do lat trzech. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, wymagającego szczególnej opieki, powinno to być 70 procent.

Piechna-Więckiewicz zaznaczyła, że dotację celową powinny wspomagać programy, które pozwolą sfinansować kupno, adaptację lub remonty budynków, czy pomieszczeń niezbędnych do zwiększenia liczby miejsc dla dzieci do lat trzech.

Sojusz - podkreśliła wiceszefowa partii - chciałby, aby dzięki _ wspomożeniu samorządów _ obniżono opłaty za opiekę nad małymi dziećmi. _ Rzecznik Praw Dziecka zwracał w zeszłym roku uwagę na to, że te opłaty są po prostu za wysokie _ - mówiła Piechna-Więckiewicz. Jak dodała, niektóre gminy chciały 1000 zł opłaty stałej.

_ - Chcielibyśmy, aby w ciągu dwóch lat 80 tysięcy dzieci do lat trzech było objętych opieką zinstytucjonalizowaną _ - mówiła wiceszefowa SLD. Dzięki temu - jak zaznaczyła - zamiast korzystać ze świadczeń socjalnych, kobiety będą mogły kontynuować pracę i zarabiać. _ - Pozostawanie w domu to ma być prawo, a nie konieczność _ - oceniła.

bEUrbwOR

Odnosząc się do możliwych źródeł finansowania takiego rozwiązania, dr Wojciech Szewko, członek zarządu SLD, przekonywał, że strata budżetu państwa z tytułu niepłacenia przez 80 tysięcy osób - które muszą opiekować się dziećmi - najniższej składki podatku PIT przekracza 600 milionów złotych.

_ - Jeżeli założymy, że te osoby otrzymują najniższe wynagrodzenie, to strata budżetu państwa tylko i wyłącznie z tytułu niepłacenia przez te osoby podatku PIT to jest 300 milionów złotych _ - wyliczał Szewko.

Piechna-Więckiewicz podkreślała, że koszt utrzymania jednego miejsca w żłobku to około 1200 zł. A liczba dzieci oczekujących na miejsce w żłobku wynosi 2000 w Krakowie. 1200 w Gdańsku. 1700 w Poznaniu. 5614 w Warszawie - wyliczała. _ - To jest 10 tysięcy rodziców, którzy nie podejmą pracy w tym roku, ponieważ w żłobkach zabrakło miejsc dla ich dzieci _ - zaznaczyła wiceszefowa SLD.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez nich partie będą dotowane z budżetu Ruch Palikota zaproponował możliwość, odpisania od podatku 1 proc. na rzecz partii oraz likwidację subwencji z budżetu.
"Budżet 2013 jest nierealny i przeszacowany" Tak przyszłoroczny plan dochodów i wydatków państwa ocenia Dariusz Joński z SLD.
Będą nowe miejsca w żłobkach. Gdzie? Ponad 310 tys. zł otrzymają samorządy Tarnobrzega i Krosna na utworzenie żłobków w ramach drugiej tury rządowego programu Maluch 2012.
bEUrbwPm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)