Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD za podwyższeniem płacy minimalnej do 50 proc. średniej krajowej

0
Podziel się:

Chodzi o projekt ustawy, który podwyższa płacę minimalną do 50 proc. średniej krajowej.

SLD za podwyższeniem płacy minimalnej do 50 proc. średniej krajowej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD popiera obywatelski, opracowany przez NSZZ _ Solidarność _, projekt ustawy, który podwyższa płacę minimalną do 50 proc. średniej krajowej. O projekcie rozmawiali dziś w Sejmie lider Sojuszu Grzegorz Napieralski i szef związku Piotr Duda.

Obaj ocenili wtorkowe spotkanie jako bardzo dobre. Napieralski zadeklarował wsparcie dla projektu Solidarności.

_ - Inicjatywa związku zawodowego "Solidarność", zebrane 300 tys. podpisów, ale - co najważniejsze - idea, jest dla nas wszystkich oczywista i tu nie ma podziałów politycznych, różnic - czy ktoś jest z lewicy, czy ze związku. Dlatego też wyraziłem panu przewodniczącemu pełne poparcie dla projektu obywatelskiego _ - powiedział Napieralski dziennikarzom po spotkaniu z Dudą.

Przypomniał, że w Sejmie na rozpatrzenie czeka bardzo podobny projekt SLD. Sojusz również chce podnieść płacę minimalną do połowy średniego wynagrodzenia. Napieralski zapowiedział jednocześnie, że zwróci się do marszałka Grzegorza Schetyny o to, by inicjatywę _ S _ zrealizować jeszcze w tej kadencji parlamentarnej.

Duda przekonywał, że projekt _ Solidarności _ nie zakłada _ żadnego rozdawnictwa _ publicznych pieniędzy. - _ Jestem przekonany, że projekt nasz, obywatelski, a także projekt, o którym mówił pan przewodniczący Napieralski, spotkają się już na pierwszym posiedzeniu komisji i z tego będą same pozytywne sprawy, bo nieważne, który projekt wejdzie w życie, ważne, aby dobry był efekt końcowy tak, żeby pracownicy, którzy zarabiają w Polsce najmniej, mogli to odczuć jak najszybciej _ - zaznaczył szef związku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t131993.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/1670;zl;placy;minimalnej;projekt;juz;w;sejmie,43,0,876075.html) Płaca minimalna: 1670 zł. Projekt w Sejmie
Głównymi założeniami projektu jest powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i taki jej wzrost, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy. Proponuje się, aby wysokość minimalnej płacy rosła szybciej w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3 proc. Natomiast, jeśli wzrost gospodarczy byłby niższy lub miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie byłoby ustalane według dotychczas przyjętych zasad tj. w ramach negocjacji w Komisji Trójstronnej.

Zgodnie z prawem rząd do 15 czerwca każdego roku przedstawia propozycję płacy minimalnej na następny rok Komisji Trójstronnej. Tam ma miesiąc na porozumienie się w tej sprawie, w razie braku porozumienia wysokość ustala rząd. W 2010 r. Komisja Trójstronna ustaliła, że w kolejnym roku płaca minimalna wzrośnie do 1408 zł brutto. Rząd odrzucił jednak ten consensus, ustalając płacę minimalną na poziomie 1386 zł.

W poniedziałek o projekcie Duda rozmawiał z szefem klubu PO Tomaszem Tomczykiewiczem. Polityk Platformy określił projekt jako _ rozsądny _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lider;s;spotka;sie;z;szefami;klubow;parlamentarnych,5,0,879877.html) Zmienią zdanie o kontrowersyjnej ustawie? Z przewodniczącymi klubów parlamentarnych spotka się w nadchodzącym tygodniu szef Solidarności Piotr Duda.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t46903.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/fedak;propozycja;solidarnosci;zawiera;dobre;rozwiazania,166,0,876710.html) Minister chwali propozycje związkowców Jolanta Fedak jest zdania, że kwestia wysokości płacy minimalnej powinna zostać uzgodniona przez Komisję Trójstronną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t99251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/solidarnosc;mowi;dosc;drozyzny;zapowiada;16;manifestacji,128,0,814464.html) "Solidarność" mówi: Dość drożyzny! Zapowiada 16 manifestacji W każdym mieście wojewódzkim 25 maja na ulice wyjdą związkowcy. Dodatkowa planowana jest w lipcu, gdy Polska przejmować będzie przewodnictwo UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)