Notowania

Śledzińska-Katarasińska: Lewica powoduje obstrukcję KRRiT

Nie pozwolimy, żeby traktowała media jak swoją własność.

Podziel się
Dodaj komentarz

Money.pl: Przewodniczący KRRiT, Jan Dworak, przyznał ostatnio, że możliwe jest rozwiązanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pretekstem mają być nierozstrzygnięte konkursy na rady nadzorcze mediów publicznych. Czy zmiana KRRiT to wstęp do przejęcia mediów publicznych przez PO?

*Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO, przewodniczącą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu: *Jeśli do czasu ustawowego złożenia sprawozdania finansowego przez KRRiT nie zostaną wybrane rady nadzorcze telewizji i radia, to jest to poważna przesłanka do odwołania obecnej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeżeli przez ponad pół roku nie zdołała wyłonić rad nadzorczych to świadczy o jej niekompetencji. I trzeba ten problem jakoś rozwiązać.

* Dworak: zmiany w mediach publicznych to trudny proces Dlaczego KRRiT przez tak długi czas nie udało się powołać rad nadzorczych? Przecież termin ich powołania określany był na koniec 2010 roku. Tymczasem mamy luty, a konkurs dalej jest nierozstrzygnięty. *

To jest efekt obstrukcji, która jest na rękę politykom SLD. Oni wcale nie spieszą się do powołania nowych rad nadzorczych, im chodzi o utrzymanie status quo. Dlatego specjalnie nie spieszą się z wyborem.

Przeglądałam listę kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu i jest tam sporo nazwisk. Moim zdaniem nie powinno być problemów ze znalezieniem pięciu kandydatów do rad nadzorczych.

Dlaczego SLD tak zależy na utrzymaniu status quo?

Wystarczy popatrzeć na to co się dzieje w TVP czy w Polskim Radiu, chociaż bardziej w telewizji. Jakie podejmowane są decyzje personalne i jacy ludzie znowu są w telewizji. Jak widzę prezesa Piwowara i innych z nim związanych, to mam wrażenie, że odmłodniałam o co najmniej 8 lat i znowu mamy w telewizji Kwiatkowskiego. Tym bardziej, że to są jego wychowankowie, a więc tak naprawdę to on rządzi w telewizji. To jest dla SLD bardzo wygodne, ale trzeba z tym skończyć.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t103213.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;po;z;sld;robi;skok;na;media;beda;czystki,235,0,648427.html) Koalicja PO z SLD robi skok na media, będą czystki Czy to oznacza, że Sejm będzie głosował za odrzuceniem sprawozdania KRRiT?

Nie mogę mówić za cały Sejm, bo nie panuję nad wszystkimi 460 posłami, ale w imieniu klubu mogę powiedzieć, że będziemy brać to pod uwagę.

Zdaniem polityków opozycji Platforma szykuje skok na media? Chcecie mieć własną radę radiofonii i telewizji i własne rady nadzorcze przed wyborami?

SLD niech nie mówi o skoku Platformy na media, bo jak na razie to w KRRiT, czy w radach nadzorczych większość stanowią ludzie związani z lewicą. Sama PO nigdy nikogo nie desygnowała do KRRiT. Dwóch członków z Sejmu rekomendowało SLD, jednego z Senatu wystawiło PSL i swoich kandydatów zaproponował prezydent.

*Po co zmieniać obecną Radę, skoro w połowie roku może przestać istnieć? W Sejmie trwają prace nad zmianami w Konstytucji, wśród których jest także wykreślenie KRRiT z ustawy zasadniczej. *

Wykreślenie KRRiT z Konstytucji to świetny pomysł, ale to nie oznacza, że Rada przestanie istnieć. Musi istnieć organ, który będzie się zajmował regulacją rynku. Tego wymaga od nas nawet prawo międzynarodowe. Nie możemy, więc tak po prostu zlikwidować KRRiT.

Ponadto to nie rozwiązałoby problemu rad nadzorczych, które i tak trzeba powołać. A skoro obecna rada nie jest w stanie tego zrobić, potrzebna będzie nowa.

*Zamierzacie iść na wojnę z SLD w sprawie mediów publicznych? Zastąpicie ludzi z lewicy swoimi? *

Odkąd istnieje Platforma nigdy nie mieliśmy zbieżnego poglądu z SLD w kwestii mediów publicznych. Dwa razy próbowaliśmy znowelizować ustawy o mediach publicznych i dwa razy m.in. przez SLD zostały one zablokowane. Ta ostatnia zmiana, tzw. mała nowelizacja zdobyła ich akceptację, po czym okazało się, że mają w nosie zapisy ustawy i nie zamierzają ich respektować. Zależy im żeby zgarnąć jak najwięcej.

Nie zamierzamy nikogo zastępować, a już na pewno nie jak to się mówi _ swoimi _. Dalej chcemy odpartyjnienia mediów publicznych i obiektywnych konkursów. Nie jest moim celem usuwanie kogokolwiek, tylko po to żeby osiągnąć jakiś swój partyjny interes. Nie pozwolimy jednak, żeby lewica zawłaszczyła media i traktowała je jak swoją własność.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t46573.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/los;prezesow;tvp;wciaz;nierozstrzygniety,147,0,766355.html) Los prezesów TVP wciąż nierozstrzygnięty Obrady Rady Nadzorczej telewizji publicznej będą kontynuowane 21 lutego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t46570.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;odpolityczniamy;media;publiczne;pis;to;zamach,244,0,626676.html) PO: Odpolityczniamy media publiczne, PiS: To zamach Senat odrzucił sprawozdanie KRRiTV.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t111391.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/krrit;moze;zostac;rozwiazana,33,0,758305.html) KRRiT może zostać rozwiązana W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji trwa spór o skład nowych rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Jeżeli nie uda się go rozwiązać Rada może przestać istnieć.

Tagi: iwona śledzińska-katarasińska, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz