Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska armia
22.10.2011 07:40

Śmigłowce i bezzałogowce w nowej brygadzie

Dwie jednostki śmigłowców bojowych i dywizjon rozpoznawczych bezzałogowców to wyposażenie Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MON/isaf.wp.mil.pl)

Dwie jednostki śmigłowców bojowych i dywizjon rozpoznawczych bezzałogowców wejdą w skład Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Jej formowanie ma się zakończyć do końca roku, dowództwo będzie w Inowrocławiu-Latkowie.

Na nową brygadę złożą się dwa pułki śmigłowców bojowych - 56. z Pruszcza Gdańskiego i 49. z Inowrocławia - oraz dywizjon rozpoznania powietrznego. Ta ostatnia jednostka będzie stacjonować w Mirosławcu wyposażona w bezzałogowe samoloty rozpoznawcze krótkiego zasięgu Orbiter i kupione w lutym ubiegłego roku zestawy średniego zasięgu Aerostar. Oba typy są dotychczas wykorzystywane w Afganistanie.

W listopadzie ma się zakończyć przeformowanie pułków w Pruszczu i Inowrocławiu w bazy lotnicze, brygada według planu powstanie do końca roku.

Jak mówi wyznaczony na dowódcę nowej brygady płk Krzysztof Mitręga celem sformowania 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych jest utworzenie wysoce mobilnego oddziału, który będzie w stanie reagować natychmiast w sytuacjach kryzysowych. Drugi cel to redukcja szczebli dowódczych zarządzona przez poprzedniego ministra obrony, Bogdana Klicha.

Nowa brygada będzie dysponować około 90 śmigłowcami. W Inowrocławiu stacjonują śmigłowce bojowe Mi-24, Mi-2 w różnych wersjach, W-3 Sokół i cztery testowane W-3PL Głuszec, zaprojektowane do bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych. Zdaniem Mitręgi, Głuszec stanie się - obok nowego śmigłowca, którego zakup MON zapowiada od kilkunastu miesięcy - głównym typem śmigłowca nowej jednostki.

Według zapowiedzi po 2016 r. baza z Pruszcza Gdańskiego miałyby zostać przeniesiona do Inowrocławia. Tu planuje się inwestycje - nowe płaszczyzny postojowe i pas startowy pozwalający przyjmować C-130 Hercules. Mitręga zapewnia, że na zmianie nie stracą cywilni pracownicy wojska.

O stanie polskiej armii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t38285.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/10;lat;w;nato;zolnierz;kosztuje;trzy;razy;wiecej,5,0,433925.html) 10 lat w NATO. Żołnierz kosztuje trzy razy więcej Budżet MON podwoił się, ale na armię wydajemy dwa razy mniej niż unijni sojusznicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t98694.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/afganska;misja;kosztuje;miliardy;wyjscie;nie;takie;proste,244,0,632308.html) Afgańska misja kosztuje miliardy, wyjście nie takie proste W tym roku Polska wyda blisko 2 mld zł na pensje i nowy sprzęt dla 2600 żołnierzy służących w afgańskiej misji. Premier zapowiada: będziemy rozmawiać o wycofaniu kontyngentu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t90541.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zolnierz;coraz;drozszy;ale;wcale;nie;lepszy,219,0,584155.html) Żołnierz coraz droższy, ale wcale nie lepszy Za 25 mld zł mamy mniejszą armię, a wyszkolenie i sprzęt prawie ten sam, co za poboru.
Tagi: polska armia, wojsko, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz