Notowania

Zakopane chce walczyć ze smogiem. Będą dotacje do solarów, fotowoltaiki i pomp ciepła

Zakopiański Urząd Miasta chce pozyskać fundusze UE na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i systemów solarnych w prywatnych domach. Dofinansowanie na odnawialne źródła energii ma wynieść do 60 proc., resztę kosztów poniosą zainteresowani mieszkańcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Klag/REPORTER)
Zakopane od zawsze miało problemy ze smogiem.

Spora część Zakopanego ma sieć geotermalną do ogrzewania budynków i wody lub sieć jest w zasięgu sieci gazowej. Są jednak dzielnice miasta pod Giewontem, w których budynki muszą być ogrzewane piecami na paliwa stałe z uwagi na brak dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

- Odbieramy sygnały od mieszkańców - zwłaszcza tych, którzy mieszkają w rejonach, gdzie nieprędko doprowadzona zostanie sieć geotermalna lub gazowa, że są zainteresowani pomocą finansową do montażu odnawialnych źródeł energii, głównie solarów. Chcemy, aby dotację do takich instalacji dostali wszyscy zainteresowani - powiedziała Agnieszka Bartocha, naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska w zakopiańskim magistracie.

Smog w Polsce. Miasto pod Krakowem bardziej zanieczyszczone niż Pekin

Będzie to kolejny krok w walce o czystsze powietrze w mieście. O dofinansowanie mogą starać się właściciele domów z Zakopanego, również jeżeli jest w nich prowadzona działalność usługowa, np. wynajem pokoi.

-O ile solary są na Podhalu dość popularne, wiele osób wciąż z rezerwą podchodzi do instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Chcemy pokazać na konkretnych przykładach, jak te urządzenia sprawdzają się w Zakopanem - mówi Krzysztof Topór-Huciański, zakopiański Ekodoradca. Jego zdaniem tego typu urządzenia to spora oszczędność.

Zakopiańczycy zainteresowani odnawialną energią mają czas do końca sierpnia na złożenie stosownych wniosków w Urzędzie Miasta.

Tagi: smog, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2017

Metro66Przez 8 lat rządów Tuska smogu nir było?

15-08-2017

OkW takim razie co z Polskim Węglem????? Przecież wg. Szydło energia odnawialna to zachodnie zło!!!!???

15-08-2017

KrzysiekO jakim smogu my mówimy w Zakopanem jeżeli turyści muszą płacić podatek klimatyczny czyli za oddychanie czystym powietrzem synatoryjnym. Ktoś … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)