Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska chce posiedzenia RBN w sprawie Europol Gaz

0
Podziel się:

- To problem, który skutecznie może być rozwiązany na poziomie Ministra Skarbu Państwa - odpowiada sekretarz RBN Stanisław Koziej.

Solidarna Polska chce posiedzenia RBN w sprawie Europol Gaz
(Dobuszynski/Reporter)
bEChcOoR

Solidarna Polska zaapelowała dziś do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją w zarządzie spółki EuRoPol Gaz. Nie ma takiej potrzeby - odpowiada kancelaria prezydenta.

Na zdjęciu Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski

Nie planujemy dodatkowego posiedzenia RBN, kalendarz nie ulega zmianie - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Oceniła, że nie ma potrzeby zwoływania RBN w sytuacji, gdy minister skarbu Włodzimierz Karpiński _ dysponuje wszystkimi niezbędnymi narzędziami, wszystkimi instrumentami, by zarządzać zaistniałą sytuacją _.

bEChcOoT

Z kolei sekretarz RBN Stanisław Koziej ocenił w oświadczeniu w związku z apelem Ziobry, że _ to wygląda na medialną nadprodukcję pomysłów _ prezesa SP.

_ - Pomińmy już fakt, że poważny wniosek powinien najpierw trafić do adresata, jakim jest Prezydent RP, a dopiero potem do mediów. Widać, że sam Pan Prezes zatem nie traktuje swego wniosku poważnie. I słusznie, bo jest to problem, który skutecznie może być rozwiązany na poziomie Ministra Skarbu Państwa, który ma wszelkie instrumenty większościowego udziału w Spółce, aby reagować na takie zdarzenia. Nie ma potrzeby angażowania od razu najwyższych konstytucyjnych organów państwa _ - dodał Koziej.

Podkreślił, że nadzwyczajne posiedzenie Rady nie jest zatem przewidywane, a najbliższe planowe spotkanie poświęcone sprawom bezpieczeństwa europejskiego przed grudniowym szczytem UE, odbędzie się 20 listopada.

Powodem apelu SP o zwołanie posiedzenia RBN jest obecna sytuacja w spółce EuRoPol Gaz, która jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego; akcjonariuszami EuRoPol Gazu są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji). We wtorek przedstawiciele rosyjskiego koncernu Gazprom nie przybyli na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gaz-u, po tym gdy Mirosław Dobrut złożył rezygnację z funkcji prezesa tej spółki, a ze swego stanowiska zrezygnował też wiceprezes Zdzisław Jamka.

bEChcOoZ

W efekcie nie udało się wybrać członków zarządu spółki. Zgodnie ze statutem spółki EuRoPol Gaz, PGNiG jest uprawnione do rekomendowania do składu zarządu właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego - po akceptacji ministra skarbu państwa - dwóch swoich przedstawicieli. Podobne uprawnienie ma Gazprom.

_ - Obecnie przewodniczącym Rady Nadzorczej EuRoPol Gazu jest przedstawiciel Gazpromu. Takie działania, jak te podejmowane przez Gazprom, są wynikiem zmiany statutu firmy, który przeprowadzono w 2010 roku, za rządów premiera Donalda Tuska i koalicji PO-PSL _ - powiedział dziś lider SP Zbigniew Ziobro.

Jak przypomniał, od roku Komisja Europejska prowadzi śledztwo ws. domniemanych monopolistycznych praktyk stosowanych przez Gazprom w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

_ - W związku z wynikłym z owych zdarzeń zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i groźbą dalszego paraliżu prac EuRoPol Gazu skieruję wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego _ - zapowiedział Ziobro. - _ To nie może dziać się w ciszy, bez udziału opinii publicznej, bez wyjaśnień _ - zaznaczył.

bEChcOpa

Ziobrę wsparł europoseł Tadeusz Cymański. Dodał, że SP oczekuje też od premiera Tuska odpowiedzi na pytanie, czy państwo polskie kontroluje jeszcze tranzyt gazu przez swoje terytorium i czy może zwiększyć opłaty tranzytowe za transport gazu.

SP chce, by premier wyjaśnił, kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałą w spółce sytuację, kto negocjował i zaakceptował statut EuRoPol Gazu, oraz jakie działania podejmie rząd celem rozwiązania sytuacji.

Głównym źródłem przychodów EuRoPol Gazu są wpływy z opłat za przesyłanie gazu rurociągiem jamalskim. Ponoszą je główni udziałowcy spółki - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które z Jamału rocznie odbiera ok. 3 mld m sześc. rosyjskiego gazu, oraz Gazprom, który tym gazociągiem przesyła swój surowiec tranzytem przez Polskę do Niemiec (ok. 27 mld m sześc. rocznie).

Czytaj więcej w Money.pl
Rejestr pedofilów? Ze zdjęciem i adresem Rejestr miałby być ogólnodostępny przez internet. To pomysł Solidarnej Polski.
Polska firma ma problemy przez Gazprom Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Gazprom nie przybyli we wtorek na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki EuRoPol Gaz - podało PGNiG.
Ci posłowie chcą rozwiązania Sejmu Dziś wniosek o skrócenie kadencji parlamentu trafił do marszałek Sejmu.
bEChcOpu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)