Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Solidarność niezadowolona z zakazu handlu. Chce doprecyzowania przepisów

Związkowcy twierdzą, że obecne prawo zezwala na pracę zmianową także w niedziele i święta. Zdaniem Piotra Dudy lukę tę wykorzystują pracodawcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz Kalinowski)
Piotr Duda nie wyklucza, że związek wyjdzie na ulice

Kodeks pracy zawiera szereg wykluczeń, które zezwalają na prace w niedzielę. Chodzi m.in. o zakłady pracujące w ruchu ciągłym czy służby bezpieczeństwa. Jest także jedno, które dotyczy pracy zmianowej. I właśnie ten wyjątek, zdaniem związkowców, prowadzi do nadużyć.

- Nie jest określone, jaka to jest praca zmianowa. Czy na trzy, czy na dwie zmiany. To jest wykorzystywane przez (...) niektórych pracodawców, którzy, powołując się na ten przepis, zatrudniają pracowników w niedzielę i święta. My chcemy ten przepis doprecyzować – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

Przypomniał, że przepis ten został wprowadzony w kodeksie pracy na wniosek pracodawców. Chcieli oni uregulowania sytuacji, kiedy np. zmiana nocna kończy się w niedzielę rano.

Ten właśnie przepis chcą doprecyzować związkowcy. Oprócz tego Duda zadeklarował, że Solidarność jest otwarta na rozmowy o zbiorowych układach pracy czy indywidualnych stosunkach pracy. Powiedział to w kontekście kolejnych zmian szykowanych przez rządzących w kodeksie.

Do trzech razy sztuka. Testujemy byłego wicepremiera Janusza Piechocińskiego

Duda stwierdził także, że jego związek ma wątpliwości odnośnie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jednym z postulatów jest, aby najmniej zarabiający nie płacili składek PPK od swojej pensji netto.

Przewodniczący "S" zaznaczył także, że nie zaakceptuje zmian liberalizujących kodeks pracy. Jeśli zostaną wprowadzone, związkowcom pozostanie jedno - ulica.

Tagi: zakaz handlu w niedzielę, zakaz handlu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2018

DDCała ta późniejsza solidarność zapracowała na takiego przedstawiciela, która ustawiła się tyłem do: pracownika, wolności, uczciwości, przyzwoitości, … Czytaj całość

19-04-2018

SprawiedliwyPanie Piotrze może pora zdjąć ten garnitur kupiony za związkowe pieniądze założyć odzież roboczą i do roboty. Ta banda związkowych nierobów i … Czytaj całość

18-04-2018

jarya może związkowe nieroby wezmą się za jakąś uczciwa pracę.Bicie piany to ich specjalność

Rozwiń komentarze (201)