Notowania

"Solidarność" i ZNP chcą podwyżek na uczelniach

Wzrostu wynagrodzeń m.in. dla nauczycieli akademickich domaga się Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność w porozumieniu z Radą Nauki i Szkolnictwa Wyższego ZNP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(uniinnsbruck/CC/Flickr)

Wzrostu wynagrodzeń m.in. dla nauczycieli akademickich domaga się Krajowa Sekcja Nauki NSZZ _ Solidarność _ w porozumieniu z Radą Nauki i Szkolnictwa Wyższego ZNP. Pierwsze spotkanie negocjacyjne w tej sprawie odbyło się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Negocjacje, które rozpoczęły się dzisiaj, dotyczą przedstawionego w resorcie nauki projektu ponadzakładowego układu zbiorowego dla szkolnictwa wyższego. W spotkaniu ze związkowcami z NSZZ _ Solidarność _ i Związku Nauczycielstwa Polskiego uczestniczyła minister nauki Barbara Kudrycka.

_ - Uczelnie domagają się nie tylko kija ze strony ministerstwa nauki, ale także i marchewki _ - powiedział na konferencji prasowej, poprzedzającej spotkanie z minister nauki, przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ _ Solidarność _ prof. Edward Malec. Podkreślił, że wynagrodzenia na uczelniach powinny odpowiadać pozycji kulturowej i społecznej naukowców oraz umożliwiać im pełne oddanie się pracy zawodowej.

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ _ Solidarność _ proponuje m.in. zmianę stawek wynagrodzenia zasadniczego na uczelniach i sposobu ich naliczania. Za podstawę wynagrodzenia związkowcy chcą przyjąć odniesienie do średniego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej (jak podają, w 2011 r. jest to kwota 3360 zł), a nie - jak dotychczas - kwoty bazowej zapisanej w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.

_ - Niestety od 2005 r. do dnia dzisiejszego kwota bazowa została zamrożona na wysokości 1870 zł. Dla porównania kwota bazowa dla nauczycieli liceów wynosi 2,5 tys. zł. Dlatego pierwszą rzeczą, którą chcemy zmienić, jest to, by nasze zarobki były indeksowane w stosunku do średniej krajowej _ - powiedział dr Julian Srebrny, który pełni funkcję przewodniczącego komisji ds. płac w Krajowej Sekcji Nauki NSZZ _ Solidarność _.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t82153.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;obiecuje;podwyzki;dla;wykladowcow,239,0,807151.html) Rząd obiecuje podwyżki dla wykładowców _W 2014 r. - zgodnie z propozycjami związkowców - na wyższych uczelniach profesor zwyczajny powinien minimalnie zarabiać brutto 8,4 tys. zł (obecnie minimalna pensja na tym szczeblu kariery naukowej wynosi około 3,8 tys. zł), adiunkt posiadający stopień doktora habilitowanego - około 5,7 tys. zł (obecnie jest to około 3 tys. zł), adiunkt ze stopniem doktora - około 5 tys. zł (obecnie 2,7 tys. zł). Podwyżki miałyby też objąć innych pracowników na uczelniach. Np. bibliotekarz, który obecnie zarabia od około 1 tys. zł do około 2,5 tys. zł, zdaniem związkowców, powinien zarabiać od około 2,6 tys. zł do około 4 tys. zł.

NSZZ _ Solidarność _ chce, by wzrost płac w szkolnictwie wyższym następował stopniowo w latach 2012-2014 poprzez wzrost budżetowej dotacji dla uczelni. Zapowiada też, że w przypadku niepowodzenia negocjacji ze stroną rządową, jesienią tego roku zostanie przeprowadzone referendum strajkowe na uczelniach.

_ - Planujemy znaczący wzrost wynagrodzeń na uczelniach, bo o 30 proc. w latach 2012-2015, co zapisaliśmy w rozporządzeniu o minimalnych wynagrodzeniach, które jest na ostatnim etapie uzgodnień międzyresortowych _ - poinformował rzecznik resortu nauki Bartosz Loba.

_ - Rozpoczęcie w tym momencie mediacji w sprawie układu zbiorowego może spowolnić prace nad przyjęciem rozporządzenia gwarantującego taki wzrost wynagrodzeń. Chcemy jednak prowadzić dialog ze związkami zawodowymi. Do 9 września przedstawimy nasze stanowisko w sprawie układu zbiorowego, a w połowie września odbędziemy spotkanie mediacyjne. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa związkowa nie zahamuje poważnie prac nad gwarancjami podwyżek zapisanymi już w projekcie naszego rozporządzenia _ - dodał rzecznik.

Według związkowców, układ zbiorowy może zapobiec wadliwym zapisom znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która wchodzi w życie 1 października tego roku. W połowie czerwca NSZZ _ Solidarność _ poinformowała, że przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności niektórych zapisów noweli z ustawą zasadniczą, m.in. zapisów dotyczących okoliczności, w jakich rektor może zwolnić pracownika uczelni.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t152841.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/masowe;podwyzki;bedzie;koniec;etatow;i;praca;na;czarno,145,0,876945.html) Będzie koniec etatów i praca na czarno? Związkowcy chcą, żeby najbiedniejsi zarabiali prawie 300 złotych więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t45173.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/podwyzki;w;2011;roku;sprawdz;czy;masz;szanse;na;lepsze;zarobki,225,0,768481.html) Na jakie podwyżki możemy liczyć w tym roku Ekonomiści studzą zapał. Pensje urosną o około 4-5 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t39822.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;jesli;wywalczysz;podwyzke;i;tak;sie;nie;wzbogacisz,42,0,813098.html) Inflacja pożre podwyżki. Zarobki staną w miejscu Podwyżki planuje zaledwie co czwarta firma. Tym, co dostaną, średnią podwyżkę w wysokości 170 zł, inflacja pożre ponad 140 zł.
Tagi: podwyżki dla nauczycieli, podwyżki, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz