Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Somalijscy terroryści groźni w Kanadzie

0
Podziel się:

Członkowie powiązanej z Al-Kaidą organizacji terrorystycznej rekrutują młodych Kanadyjczyków.

Somalijscy terroryści groźni w Kanadzie
(VirtualErn/CC/Flickr)

Członkowie powiązanej z Al-Kaidą somalijskiej organizacji terrorystycznej rekrutują młodych Kanadyjczyków - poinformowały kanadyjskie media, powołując się na raporty krajowych służb specjalnych.

Według tych źródeł co najmniej 20 mężczyzn z Toronto i okolic zostało zwerbowanych przez organizację Al-Szabab, która - zdaniem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju - stanowi największe zagrożenie dla Kanady.

Niektórym werbunkom udało się zapobiec - podała telewizja CBC. Jednak część osób, pochodzących ze środowisk imigranckich, wyjechała już do Somalii. CBC rozmawiała z byłym bojownikiem somalijskiej organizacji Mohamedem Abdullahim Mohamedem, który powiedział, że werbownicy opowiadają młodym ludziom, iż w Kanadzie nigdy nie znajdą pracy, są traktowani jak wrogowie, a więc najlepiej będzie jak dołączą do dżihadystów.

W nagrodę obiecywana jest im męczeńska śmierć i cała ta argumentacja trafia do wielu. Podobną działalność Al-Szabab prowadzi w Stanach Zjednoczonych.

Mohamed Abdullahi Mohamed, który wycofał się z działalności w Al-Szabab w 2009 roku, powiedział CBC, że obawia się, iż jeden z Kanadyjczyków zwerbowanych przez organizację wróci do kraju i przygotuje samobójczy atak.

Od ubiegłego roku Al-Szabab jest wpisana w Kanadzie na listę organizacji terrorystycznych. Podobnie jest traktowana przez władze USA, Australii, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Somalijscy imigranci mają w Kanadzie wiele problemów z adaptacją w nowych warunkach. Wynika to m.in. z dużej rozbieżności między wzorcami społecznymi w demokratycznej Kanadzie i w Somalii, gdzie funkcjonuje tradycyjne społeczeństwo klanowe z tak niską pozycją kobiety, że robienie zakupów przez mężczyznę uważane jest za wstyd.

Dziennik _ The Star _ jeszcze w ubiegłym roku zwracał uwagę, że bezrobocie wśród somalijskich imigrantów w Toronto wynosi aż 22 proc. i jest najwyższe wśród różnych grup etnicznych; stopa bezrobocia w Kanadzie to 7,6 proc.

Nieumiejętność odnalezienia się w kanadyjskim społeczeństwie prowadzi niekiedy młodych Kanadyjczyków somalijskiego pochodzenia do angażowania się też w handel narkotykami. W ubiegłym roku _ The Star _ opisywał sprawę 29 morderstw Kanadyjczyków somalijskiego pochodzenia, w prowincji Alberta.

Wszyscy należeli do narkotykowych gangów i wszyscy przenieśli się do bogatej, dzięki pieniądzom z ropy naftowej prowincji Alberta z prowincji Ontario, w tym z Toronto. Narkotykowy biznes w Albercie to - jak pisał _ The Star _ - interes o wartości około 5 mld dolarów rocznie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t129996.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/marynarze;uratowani;los;kapitana;nieznany,155,0,762523.html) Marynarze uratowani, los kapitana nieznany Chodzi o załogę frachtowca Beluga Nomination, którego kapitanem był Polak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t85718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;poludniowa;odbila;statek;z;rak;piratow,142,0,757646.html) Korea Południowa odbiła statek z rąk piratów W czasie akcji zginęło ośmiu porywaczy. Ranny został też kapitan porwanego okrętu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t34162.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piraci;kosztuja;nawet;12;mld;dolarow;rocznie,78,0,752974.html) Piraci kosztują nawet 12 mld dolarów rocznie Szacuje się, że aż 95 procent tych strat generuje działalność piratów somalijskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)