Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż CBOS. PO - 38 proc., PiS wspólnie z PR i SP - 33 proc.

0
Podziel się:

Mimo utraty pozycji lidera rankingu PiS uzyskało najlepszy wynik od ostatnich wyborów parlamentarnych.

Sondaż CBOS. PO - 38 proc., PiS wspólnie z PR i SP - 33 proc.
(Michal Dyjuk/REPORTER)
bFeNnIGJ

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu wygrałaby PO z 38 proc. poparcia, PiS ujęte wraz z Polską Razem i Solidarną Polską uzyskałoby 33 proc. - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego już po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i po złożeniu dymisji rządu.

Do Sejmu weszłyby: PSL z 7 proc. poparciem, SLD - 6 proc. i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 6 proc. Poza Sejmem znalazłby się m.in. Twój Ruch z poparciem 2 proc. wyborców.

W wyborach parlamentarnych na pewno wzięłoby udział 55 proc. ankietowanych (o 5 punktów proc. więcej niż w sierpniu), na wybory na pewno nie poszłoby 27 proc. badanych (mniej o 4 punkty proc. niż w poprzednim sondażu), niezdecydowanych było 18 proc. (1 punkt proc. mniej niż w poprzednim miesiącu).

bFeNnIGL

O poparcie dla poszczególnych partii CBOS zapytał te osoby, które zadeklarowały, że na pewno wezmą udział w wyborach.

We wrześniowym sondażu notowania PO poprawiły się w stosunku do sierpnia o 12 punktów proc. Jak zauważa CBOS 38 proc. poparcia uzyskane przez Platformę w najnowszym sondażu, to najlepszy wynik tej partii od lutego 2012 r.

CBOS zauważa także, że pomimo utraty pozycji lidera rankingu PiS wraz z Polską Razem i Solidarną Polską uzyskało najlepszy wynik od ostatnich wyborów parlamentarnych, a 33 proc. poparcia we wrześniu oznacza też 1-proc. wzrost w stosunku do sierpniowego sondażu. PiS - według CBOS - ostatnio takim poparciem osób zmierzających głosować w wyborach parlamentarnych cieszyło się w pierwszym kwartale 2006 r.

Spośród pozostałych partii, które - według sondażu - dostałyby się do parlamentu, notowania PSL poprawiły się we wrześniu o 1 punkt proc., poparcie dla SLD zmniejszyło się o 3 punkty proc., o 1 punkt proc. mniej ankietowanych wyraziło poparcie dla Nowej Prawicy. We wrześniu poparcie dla Twojego Ruchu zmniejszyło się o 2 punkty proc. w porównaniu z sierpniem.

bFeNnIGR

W najnowszym sondażu na Polską Partię Pracy - Sierpień '80 głos oddałoby 1 proc. badanych, na Prawicę Rzeczypospolitej 0,4 proc. Inne odpowiedzi stanowiły w sondażu 2 proc., a zdania nie wyraziło 4 proc. respondentów - o 7 punktów proc. mniej niż w sierpniu.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11-17 września roku na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

W momencie rozpoczynania badania premier Tusk złożył już dymisję swego rządu, wiadomo też już było - przypomina CBOS - że następną szefową PO zostanie jej dotychczasowa pierwsza wiceprzewodnicząca, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, a w trakcie przeprowadzania sondażu prezydent Bronisław Komorowski desygnował Kopacz na stanowisko premiera i powierzył jej misję tworzenia rządu.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeNnIGS
bFeNnIHm
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)