Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż popracia Obamy. Dwie trzecie pozytywnie ocenia orędzie

0
Podziel się:

Zdecydowana większość badanych (71 proc.) uznała, że przedstawione w przemówieniu cele polityki prezydenta skierują kraj w dobrym kierunku.

Sondaż popracia Obamy. Dwie trzecie pozytywnie ocenia orędzie
(PAP/EPA)

Ponad dwie trzecie Amerykanów, którzy słuchali orędzia prezydenta Baracka Obamy, pozytywnie ocenia to wystąpienie. Jednocześnie ponad połowa uważa, że nie przyczyni się ono do załagodzenia partyjnych podziałów - wynika z opublikowanego sondażu.

53 proc. pytanych _ bardzo pozytywnie _ zareagowało na doroczne orędzie prezydenta o stanie państwa, wygłoszone w środę nad ranem czasu polskiego. 24 proc. respondentów oceniło swą reakcję jako _ dość pozytywną _, a 22 proc. jako negatywną - wynika z sondażu ośrodka ORC International na zlecenie stacji CNN.

Zdecydowana większość badanych (71 proc.) uznała, że przedstawione w przemówieniu cele polityki prezydenta skierują kraj w dobrym kierunku - to o sześć punktów procentowych więcej niż po orędziu wygłoszonym w zeszłym roku. Przeciwnego zdania było 26 proc.

W swoim wystąpieniu Obama apelował do Demokratów i Republikanów o _ odłożenie na bok partyjnych interesów _ i ponadpartyjne porozumienie. Jednak tylko 39 proc. osób, które słuchały wystąpienia, jest zdania, że przyczyni się ono do większej współpracy między partiami. Aż 53 proc. respondentów uważa, że orędzie nic nie zmieni w tej kwestii.

Prezydent wygłosił też emocjonalny apel do Kongresu o wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów w sprawie dostępu do broni palnej. Około 70 proc. pytanych pozytywnie oceniło proponowane przez Biały Dom zmiany w prawie - to o 9 punktów procentowych więcej niż przed wygłoszeniem orędzia.

Blisko dwie trzecie (64 proc.) respondentów jest przekonanych, że przedstawione przez Obamę zamierzenia poprawią stan amerykańskiej gospodarki i przyczynią się do utworzenia nowych miejsc pracy. 55 proc. uważa, że doprowadzą one do zmniejszenia deficytu budżetowego kraju.

W badaniu CNN/ORC International przeprowadzonym bezpośrednio po orędziu wzięło udział 393 pełnoletnich Amerykanów. Błąd statyczny wynosi 5 punktów procentowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Najważniejsze przemówienie Obamy. Już dziś Obamie nie udało się - poza reformą systemu opieki zdrowotnej - przeprowadzić kluczowych zmian.
Obama gotowy zgodzić się na cięcia W celu uniknięcia automatycznych cięć w wydatkach 1 marca prezydent USA Barack Obama zaproponował czasowe rozwiązanie, by zredukować wydatki i zreformować politykę podatkową.
Cięcia w Stanach. Tym razem padło na... Według dziennika, który powołuje się na anonimowych przedstawicieli administracji USA, Biały Dom proponuje, by zredukować liczbę głowić nuklearnych z obecnych 1700 do ok. 1000.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)