Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaż: Starsi przeciw prywatyzacji spółek

0
Podziel się:

Prawie 70 proc. Polaków uważa, że takie spółki jak PZU, KGHM, PKO BP, Orlen i Lotos powinny pozostać pod kontrolą państwa.

Sondaż: Starsi przeciw prywatyzacji spółek
(orlen.pl)

Prawie 70 proc. Polaków uważa, że takie spółki jak PZU, KGHM, PKO BP, Orlen czy Lotos powinny pozostać pod kontrolą państwa - wynika z badania PBS DGA.

Z badania wynika, że 67 proc. Polaków jest za tym, by duże spółki Skarbu Państwa m.in. PZU, KGHM, Orlen, spółki węglowe pozostały pod kontrolą państwa. Tylko 16 proc. badanych opowiada się za ich pełną prywatyzacją. A zdania w tej sprawie nie ma 17 proc. respondentów.

Autorzy badania podkreślają, że oceny Polaków na temat prywatyzacji strategicznych spółek nie zależą od płci, ani wykształcenia. Dodają jednak, że przeciw prywatyzacji opowiadają się częściej osoby starsze - 79 proc. w grupie wiekowej powyżej 59 lat. Za to co drugi respondent w wieku (15-24 lata) opowiedział się za pozostawieniem kontroli państwa w tych firmach.

Zwolennicy prywatyzacji dużych spółek Skarbu Państwa chcą, by rząd sprywatyzował je do końca jak najszybciej. Argumentują, że wpływy z ich sprzedaży zmniejszą deficyt budżetowy, a spółki będą lepiej zarządzane, gdy politycy przestaną ingerować w ich działalność.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/prywatyzacja;zamiast;zmian;w;ofe;to;ratunek;dla;budzetu,189,0,794813.html) Prywatyzacja zamiast zmian w OFE to ratunek dla budżetu
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa, przygotowanym przez resort skarbu.

Projekt, który dotyczy kluczowych spółek Skarbu Państwa, ma na celu wprowadzenie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, tworzenie kadry menedżerskiej - odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek. Przyszła ustawa wprowadza instytucję spółek kluczowych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, w których byłyby wprowadzone motywacyjne systemy wynagrodzeń.

Badanie PBS DGA zostało przeprowadzone 4-6 marca 2011 r., uczestniczyło w nim 1070 Polaków powyżej 15. roku życia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;pracujemy;nad;prywatyzacja;lot,66,0,791618.html) Grad: Pracujemy nad prywatyzacją LOT - _ Chcemy, aby na koniec roku stan prywatyzacji tej spółki był zaawansowany _- mówi minister.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t21875.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;lotosu;potrwa;dluzej,190,0,790974.html) Prywatyzacja Lotosu potrwa dłużej Resort skarbu po raz kolejny przesunął termin składania ofert kupna 53,2 proc. akcji Lotosu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t82580.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cala;chemia;pod;mlotek;rzad;przyspiesza,217,0,788697.html) Cała chemia pod młotek. Rząd przyspiesza Resort skarbu chce chce rozpocząć prywatyzację we wszystkich spółkach chemicznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)