Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż TNS OBOP: Polacy nie rozumieją co planuje premier

0
Podziel się:

79 procent Polaków nie słyszało o programie Inwestycje Polskie, a 55 procent spośród tych, którzy słyszeli, nie wie, na czym ten program polega.

Sondaż TNS OBOP: Polacy nie rozumieją co planuje premier
(Bartosz Krupa/East News)

79 * procent Polaków nie słyszało o programie _ Inwestycje Polskie _, a 55 * *procent *spośród tych, którzy słyszeli, nie wie, na czym ten program polega - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej.

Utworzenie programu _ Inwestycje Polskie _ i specjalnej spółki do realizacji tego programu zapowiedział w swoim w tzw. drugim expose premier Donald Tusk.

Jak wynika z badania 79 procent Polaków nie słyszało o programie _ Inwestycje Polskie _, 21 procent zetknęło się z tą nazwą. Więcej na temat programu wiedzą mężczyźni: 24 procent słyszało o programie. Dla kobiet ten wskaźnik jest niższy - wynosi 18 procent.

Częściej od pozostałych badanych znajomość programu deklarowały osoby w wieku powyżej 60 lat - 24 procent, respondenci z wyższym wykształceniem - 30 procent oraz mieszkańcy miast do 20 tys. ludności - 23 procent.

Wśród osób, które zadeklarowały, że słyszały o programie, aż 55 procent nie rozumie, na czym ten program polega, a tylko 45 procent deklaruje, że to rozumie. Ponad połowa mężczyzn - 52 procent - deklaruje, że wie, na czym polega program; wśród kobiet jest to 37 procent ankietowanych. Program rozumieją częściej od pozostałych ankietowanych osoby z wykształceniem wyższym - 58 procent, oraz mieszkańcy dużych miast - 57 procent.

Osoby, które zadeklarowały, że rozumieją na czym polega program _ Inwestycje Polskie _ zapytano, czy popierają zawarte w nim koncepcje. Pozytywnie odpowiedziało 61 procent ankietowanych z tej grupy, negatywnie 22 procent, a 17 procent nie ma zdania na ten temat. TNS Polska zaleciło jednak, by traktować te wyniki z pewną ostrożnością, ze względu na niewielką liczbę osób odpowiadających na to pytanie. Było ich 93.

Jak wyjaśnił dzień po wygłoszeniu przez premiera tzw. drugiego expose minister skarbu Mikołaj Budzanowski, program _ Inwestycje Polskie _ ma na celu utrzymanie wzrostu dynamiki inwestycyjnej w Polsce i tempa wzrostu gospodarczego oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Według niego, aby te cele osiągnąć, należy zaktywizować _ martwy kapitał _, czyli udziały Skarbu Państwa w spółkach. Minister wyjaśnił, że kapitał ten należy obecnie do Polaków i powinien _ pracować _ na rzecz całej Polski. Operatorem programu ma być Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zgodnie z programem, do BGK będą wnoszone wybrane udziały spółek Skarbu Państwa, ale z zastrzeżeniem, że MSP utrzyma pakiety kontrolne w spółkach strategicznych: sektora energetycznego czy finansowego. _ BGK w wyniku sprzedaży kilku procent jednej czy drugiej spółki - również notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych - będzie pozyskiwał dodatkowy kapitał. Z tego kapitału zostaną zwielokrotnione możliwości kredytowe i poręczeniowe tej instytucji _ - tłumaczył wówczas minister Budzanowski.

Program _ Inwestycje Polskie _, zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, ma ruszyć już w 2012 r. Do 2015 r. w programie ma się znaleźć 40 mld zł. Sondaż zrealizowano w dniach 18-21 października 2012 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski w wieku powyżej 15. lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą przyspieszyć. 15 miliardów w dwa lata Resort skarbu chciałby utrzymać statystykę sprzedaży średnio dwóch spółek tygodniowo.
Kaczyński stawia Tuska pod ścianą. 300 ml euro albo... Rząd chce wynegocjować 300 mld zł dla Polski w nowym wieloletnim budżecie UE na lata 2014-2020.
Odrębny budżet strefy euro. "Mini-zamach" Pomysł zaproponowały Niemcy, by wspierać kraje z problemami finansowymi i nagradzać je za reformy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)