Notowania

obama
07.12.2012 21:35

Sondaże: Rosną notowania Obamy i optymizm Amerykanów

Sondaże wykazują rosnące poparcie Amerykanów dla prezydenta Baracka Obamy, a także wzrost optymizmu co do gospodarki USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

Sondaże wykazują rosnące poparcie Amerykanów dla prezydenta Baracka Obamy i dla Partii Demokratycznej, a także wzrost optymizmu co do gospodarki USA i ogólnego kierunku rozwoju kraju.

Według najnowszego sondażu agencji Associated Press i ośrodka badania opinii GFK Roper Public Affairs, 57 procent społeczeństwa aprobuje obecnie sposób sprawowania urzędu przez Obamę. Nie aprobuje go 41 procent, a 2 procent nie ma zdania.

Jest to najwyższe poparcie dla prezydenta od maja 2011 roku, kiedy jego notowania wzrosły aż do 60 procent po zlikwidowaniu Osamy bin Ladena przez amerykańskich komandosów w Pakistanie.

W październiku, na krótko przed wyborami, politykę Obamy aprobowało w tym samym sondażu 52 procent Amerykanów, a nie aprobowało jej 45 procent.

Na wzrost poparcia wskazuje też sondaż przeprowadzony przez Uniwersytet Qunnipiac - 53 procent wystawia w nim prezydentowi przychylną ocenę. Jest to najwyższa ocena w tym sondażu od 2009 roku.

Według sondażu AP i GFK Roper Public Affairs, zwolennicy Demokratów przeważają obecnie nad Republikanami w stosunku 33 do 23 procent. 27 procent Amerykanów deklaruje się jako niezależni, a 15 procent jest niezdecydowanych jak się politycznie określić.

Wzrost poparcia dla urzędującego prezydenta jest normalnym zjawiskiem po jego reelekcji. Obama wygrał wybory 6 listopada.

Sondaże wskazują też na wzrost optymizmu Amerykanów. Obecnie już tylko 50 procent ankietowanych przez AP i GFK uważa, że kraj zmierza w złym kierunku, a 40 procent - że w pozytywnym. Jeszcze rok temu, pesymistów było około 70 procent, a optymistów w granicach 20-25 procent.

40 procent sądzi obecnie, że stan gospodarki poprawi się w przyszłym roku, a tylko 29 procent uważa, że się pogorszy lub pozostanie taki sam.

Czytaj więcej w Money.pl
Politycy uratują gospodarkę USA? Kończy się czas Republikanie sugerują gotowość do ustępstw. Sprawdź, czego chcą.
Wciąż bez zgody. Zobacz, co grozi Stanom Zjednoczonym Amerykańscy politycy mają coraz mniej czasu. Nikt nie chce jednak ustąpić.
Ameryce grozi głęboka recesja Jeżeli do końca roku Demokraci i Republikanie nie osiągną porozumienia w przyszłym roku gospodarka skurczy się nawet o 5 procent.
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz