Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadła wiarygodność kredytowa Portugalii

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating o jeden stopień. Rząd pracuje nad planem naprawczym.

Spadła wiarygodność kredytowa Portugalii
(PAP/EPA)

*Agencja ratingowa Fitch obniżyła wiarygodność kredytową Portugalii w związku z pogłębiającym się kryzysem finansów publicznych – donosi CNN. *

na zdjęciu premier Portugalii Jose Socrates

Dziś portugalski rząd będzie obradował nad planem oszczędnościowym, który ma uchronić Portugalię przed podążeniem śladami Grecji. Wdrożenie planu może być trudne ze względu na to, że rząd nie ma większościowego poparcia w parlamencie.

Wiarygodność kredytowa Portugalii została obniżona o jeden stopień – z AA na AA-. Jak tłumaczy agencja, wynika to ze _ znaczących zaniedbań budżetowych _ oraz negatywnych prognoz na najbliższe lata. To stawia Portugalię na tym samym poziomie co Irlandia, Włochy i Cypr oraz tylko dwa stopnie wyżej niż Grecja.

W ciągu roku deficyt sektora finansów publicznego wzrósł z 2,7 proc. do 9,3 proc. PKB. To o 2,8 proc. gorszy wynik niż wynikało z zeszłorocznych prognoz agencji. Poziom długu publicznego Portugalii może w tym roku sięgnąć nawet 86 proc. To dużo więcej niż dopuszczalne w strefie euro 60 proc.

Decyzja ta już wczoraj wstrząsnęła giełdą i stanem europejskiej waluty. Inwestorzy zaczęli wyprzedawać akcje. Portugalski indeks PSI stracił wczoraj 1 proc. Euro osiągnęło najniższy poziom w stosunku do dolara od maja 2009 r.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)