Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Specjalny szczyt Unii Europejskiej. Będą nowe sankcje wobec Rosji?

0
Podziel się:

Komisja Europejska ma ocenić konsekwencje dotychczas wprowadzonych restrykcji i pilnie rozpocząć prace nad przygotowaniem kolejnych.

Specjalny szczyt Unii Europejskiej. Będą nowe sankcje wobec Rosji?
(Parlament Europejski)
bEKJQQDF

Obradujący w Brukseli unijni przywódcy mają wezwać Komitet Europejski i służby dyplomatyczne do przygotowania nowych sankcji wobec Rosji za jej zaangażowanie w konflikt na wschodniej Ukrainie - wynika z projektu dokumentu końcowego szczytu.

Zgodnie z projektem, Komisja Europejska ma ocenić konsekwencje dotychczas wprowadzonych przez UE sankcji wobec Rosji i wraz z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych, _ pilnie rozpocząć prace nad przygotowaniem _ możliwych nowych restrykcji wobec Rosji. UE ma podejmować decyzje o nowych sankcjach w zależności od sytuacji na wschodzie Ukrainy UE.

W dokumencie powtórzono apele o _ obustronne zawieszenie broni _, przywrócenie pełnej kontroli nad granicą rosyjsko-ukraińskiej, umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej mieszkańcom rejonów, objętych konfliktem oraz ułatwienie dostępu do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, zestrzelonego 17 lipca nad wschodnią Ukrainą.

bEKJQQDH

Według unijnych źródeł Litwa chce dodać do dokumentu szczytu zapis o poparciu dla indywidualnych decyzji państw członkowskich w sprawie wsparcia dla Ukrainy, w tym obejmującego wyposażenie wojskowe. Litewska prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła tuż przed szczytem, że UE powinna pomóc Ukrainie się bronić, dostarczając jej niezbędny sprzęt wojskowy.

_ Rosja jest jawnie i bezpośrednio zaangażowana w wojnę z Ukrainą. Rosja znajduje się w stanie wojny z krajem, który chce być bliżej Europy, co znaczy, że jest w stanie wojny z Europą _ - powiedziała Grybauskaite dziennikarzom przed rozpoczęciem w Brukseli szczytu UE.

_ Oznacza to, że powinniśmy pomóc Ukrainie bronić swojego terytorium i ludności i pomóc jej (...) - w szczególności sprzętem wojskowym - bronić się, ponieważ dzisiaj Ukraina walczy w wojnie w imieniu całej Europy _ - dodała.

Od 1 sierpnia UE nałożyła na Rosję sankcje, które obejmują embargo na broń, ograniczenie przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania (do celów cywilnych i wojskowych).

bEKJQQDN

Deklaracja UE w sprawie nowych sankcji to reakcja na eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się zacięte walki. Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oświadczyła, że wojska Federacji Rosyjskiej przejęły kontrolę nad Nowoazowskiem i szeregiem innych miejscowości na południu obwodu donieckiego. Unijni dyplomaci oceniają, że w konflikcie na Ukrainie otwiera się drugi front - na południu właśnie wokół Nowoazowska. Celem jest połączenie wschodniej Ukrainy z zaanektowanym przez Rosję Krymem.

W Brukseli był w środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który został zaproszony na szczyt przywódców UE, a wcześniej wziął udział w spotkaniu szefów państw i rządów wywodzących się z chadeckiej rodziny politycznej. Mówił tam o _ złożonej i tragicznej sytuacji, w której znalazła się Ukraina z powodu jawnego aktu agresji i nazwał ten akt wojną _ - przekazały służby prasowe ukraińskiego prezydenta.

Poroszenko mówił, że wojna ta _ nie jest tylko wojną o dominację w regionie _, jest to także _ bitwa o wartości i przyszłość Europy _. Przekonywał, że zagrożenie, które dziś stuka do bram Europy, jutro może stać się nową rzeczywistością dla wszystkich Europejczyków.

Wezwał też do _ aktywnego i konkretnego, a nie tylko moralnego _ wsparcia dla Ukrainy. Wyraził nadzieję na rozszerzenie sankcji unijnych wobec Rosji i _ nasilenie nacisków politycznych na Kreml _, a także na to, że samozwańcze republiki proklamowane na wschodzie Ukrainy przez prorosyjskich separatystów zostaną uznane za organizacje terrorystyczne. Poroszenko liczy też na większą pomoc humanitarną i finansową dla Ukrainy, a także na pomoc w odbudowie wschodnich regionów.

bEKJQQDO

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/m49010.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;prezydent;litwy;ostro;o;konflikcie;z;rosja,69,0,1608773.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Rosja jest w stanie wojny z Europą"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m318112.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;rosja;wprowadzi;kontyngent;sil;pokojowych,41,0,1608745.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Siły pokojowe Rosji wkroczą na Ukrainę?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/155/m312987.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;gotowe;nalozyc;nowe;sankcje;na;rosje,59,0,1607739.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA gotowe nałożyć nowe sankcje na Rosję
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m317621.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;wladze;rosyjskie;w;tajemnicy;pochowaly;poleglych;zolnierzy,51,0,1605427.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W tajemnicy pochowali rosyjskich żołnierzy?
bEKJQQEi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)