Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koniunktura
04.02.2010 11:44

Spodziewana jest poprawa w przemyśle

Jednak spodziewana w ciągu kilku miesięcy poprawa nie obejmie rynku pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nejron/Dreamstime)

Koniunktura w przemyśle przetwórczym w najbliższych miesiącach ulegnie poprawie, jednak spodziewana poprawa nie obejmie jeszcze rynku pracy - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

_ - Wygasa negatywne oddziaływanie czynników sezonowych. Koniunktura w przemyśle przetwórczym w kolejnych miesiącach będzie się poprawiała _ - napisali ekonomiści IRG SGH w komentarzu do badań.

Jednocześnie zaznaczają, że wartość wskaźnika koniunktury wprawdzie jeszcze zmalała w styczniu, ale spadek był niewielki, wyniósł 0,5 punktu.

_ - Pogorszenie koniunktury utrzymuje się jeszcze w sektorze prywatnym. W sektorze publicznym widoczna jest już poprawa koniunktury. Przedsiębiorstwa informują o wzroście produkcji i zamówień. Oczekiwania na najbliższe miesiące są optymistyczne. Należy zatem oczekiwać poprawy koniunktury w obu sektorach _ - podkreślają eksperci.

Ich zdaniem poprawa nie obejmie szybko rynku pracy.

_ - Zarówno przedsiębiorstwa publiczne jak i prywatne informują o spadku zatrudnienia. Jednocześnie, po raz pierwszy od dwóch lat, odczuwają narastanie trudności ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej. Odsetek przedsiębiorstw odczuwających tę barierę zwiększył się w ciągu ostatnich 3 miesięcy o 5 proc. _ - napisali autorzy badań.

W opinii badanych przedsiębiorstw najsilniej odczuwanym ograniczeniem działalności gospodarczej jest niewystarczający popyt, zarówno krajowy jak i zagraniczny.

_ - Rośnie odsetek przedsiębiorstw coraz silniej odczuwających obciążenia podatkowe i niejasność przepisów prawnych. Rosną także trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Zwiększa się także odsetek przedsiębiorstw narzekających się na niekorzystne warunki kredytowe _ - wynika z badań Instytutu.

Tagi: koniunktura, przemysł, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz