Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
senat
03.08.2012 09:52

Spółdzielnie mieszkaniowe utracą przywileje

W wyniku nowelizacji spółdzielnie utracą kilka przywilejów i zmienią się zasady przyznawania hipoteki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Senat będzie dziś głosował nad znowelizowaną ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Ma ona dostosować przepisy do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2005 i 2010 roku.

Sędziowie zakwestionowali przepisy dotyczące przekształceń własnościowych dotyczących nieruchomości w spółdzielniach i stanu prawnego gruntów, na których spółdzielnie postawiły budynki. Zasady te są inne niż przewiduje kodeks cywilny. Nowelizacja znosi niekonstytucyjne przepisy.

Senacka komisja gospodarki narodowej wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek. Jej wiceprzewodniczący, senator Stanisław Jurcewicz ma nadzieję, że do tego zdania przychyli się cała izba. Jak powiedział, podczas prac komisji panowała niebywała zgoda.

- _ Temat jest istotny. Konstytucja mówi w artykule 64., że każdy ma prawo do własności, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia, ale podlegają one równej dla wszystkich ochronie prawnej i ostatni element, że własność może być ograniczona tylko w taki sposób, że nie narusza ona istoty prawa własności. Jeden z artykułów dotykał tego, Trybunał to zauważył i trzeba było się tym zająć _- mówi Stanisław Jurcewicz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI STANISŁAWA JURCEWICZA:

W wyniku nowelizacji, spółdzielnie utracą przywilej, umożliwiający przekształcenie np. gruntów bez okresu zasiedzenia wynoszącego 20 lat.

Senator Jurcewicz dodał, że Trybunał Konstytucyjny zakwestionował też przepis dotyczący hipoteki. Po nowelizacji będą miały tu zastosowanie przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Stanisław Jurcewicz przekonuje, że w przyszłości ustawa da korzyści lokatorom. Senator zaznaczył, że po przyjęciu nowelizacji stosunki prawne między lokatorami a spółdzielniami będą regulowały przepisy, których Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionuje.

Czytaj więcej w Money.pl
Znowu zajmą się emeryturami. Co tym razem? Zdaniem posłów SLD ustawa emerytalna jest niezgodna z konstytucją. Sprawę ma zbadać Trybunał Konstytucyjny.
Likwidacja Senatu i CBA. Czyje to pomysły? Likwidacja Senatu i CBA, zakładanie firmy na próbę, głosowanie przez internet - to tylko kilka pomysłów.
Będą zmiany w prawie? Senat zadecyduje Wczoraj Senat blisko sześć godzin debatował nad nowelą ustawy, a obradujące wieczorem trzy komisje poparły kilka ze zgłoszonych poprawek.
Tagi: senat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz