Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka PKP Cargo 3 rok z rzędu zwiększyła przewozy ładunków

0
Podziel się:

Specjalizująca się w kolejowych przewozach towarów spółka PKP Cargo przewiozła w minionym roku ponad 156 mln ton ładunków, trzeci rok z rzędu odnotowując wzrost wielkości przewozów. Nadal głównym ładunkiem pozostaje węgiel.

"Według wstępnych danych w ubiegłym roku przewieźliśmy ponad 315 tys. ton ładunków więcej niż w 2003. Udało nam się to mimo spadku przewozów węgla kamiennego, który jest naszym głównym ładunkiem" - poinformował w poniedziałek PAP prezes spółki, Józef Marek Kowalczyk.

Mniejszą ilość przewożonego węgla (w strukturze przewozów jego udział przekracza 40 proc.) spółka z nadwyżką zrekompensowała zwiększonymi przewozami kontenerów oraz wyrobów i surowców hutniczych, których przewozy w dobrym dla sektora stalowego 2004 roku wyraźnie wzrosły w odniesieniu do poprzednich lat.

Przedstawiciele PKP Cargo podkreślają, że systematyczny wzrost przewozów następuje przy postępującej liberalizacji polskiego rynku kolejowych przewozów towarowych. W 2004 roku na tym rynku działało już 39 koncesjonowanych przewoźników -większość z nich także zanotowała wzrost przewozów.

Konkurencja między przewoźnikami będzie jednym z głównych czynników, które zdeterminują wielkość przewozów w 2005 roku. Choć rynek - w ocenie ekspertów - jest coraz trudniejszy, PKP Cargo liczy na dalszy wzrost przewozów, szczególnie w intratnych segmentach rynku, jak np. przewozy międzynarodowe.

Według przedstawicieli spółki, dobre wyniki przewozowe znajdą odzwierciedlenie w wynikach finansowych, na razie jednak PKP Cargo nie ujawnia przybliżonego zysku.

"Teraz jest czas bilansu. Ale o wynik firmy możemy być spokojni. Przewozy wzrosły, a koszty znacznie ograniczyliśmy. To także dobry prognostyk na 2005 rok" - powiedział prezes.

W 2002 roku zysk netto spółki PKP Cargo wyniósł 152,7 mln zł, a rok później przekroczył 160,2 mln zł, jednak w wyniku podpisanej w marcu 2004 ugody restrukturyzacyjnej ze spółką PKP Przewozy Regionalne i umorzenia jej 40 proc. należności za 2003 rok, PKP Cargo wykazała ponad 67,3 mln zł straty. Roczne przychody spółki to ok. 6 mld zł.

PKP Cargo SA należy do największych polskich przedsiębiorstw. Zatrudnia ponad 47 tys. pracowników. Jest - po kolejach niemieckich - drugim pod względem wielkości kolejowym przewoźnikiem towarowym w Unii Europejskiej

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)