Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Spółki energetyczne i paliwowe trafią pod nadzór ministra energii

Spółki energetyczne i paliwowe trafią pod nadzór ministra energii

Fot. PKN Orlen

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o działach. Dzięki nowym przepisom od 1 kwietnia br. pod nadzór ministra energii trafią spółki energetyczne, a od 1 lipca br. - spółki paliwowe: m.in. PKN Orlen, Lotos i PGNiG.

Za podjęciem uchwały o przyjęciu ustawy o działach administracji rządowej i niektórych innych ustaw bez poprawek opowiedziało się w piątkowym głosowaniu 85 senatorów, żaden nie był temu przeciwny, a 2 wstrzymało się od głosu.

Nowe przepisy zostały przygotowane przez posłów PiS i - jak wskazywali ich autorzy - są potrzebne ze względu na nowelizację - z listopada ub.r. - ustawy o działach administracji rządowej, która wprowadziła trzy nowe działy administracji: energii, gospodarki złożami kopalin i żeglugi śródlądowej. Dzięki tym zmianom powstało nowe ministerstwo energii. Szef tego resortu musi więc przejąć zadania i kompetencje, które przypadały dotąd szefowi byłego ministerstwa gospodarki, czy ministerstwa skarbu państwa. Nowe przepisy - którymi w piątek zajmował się Senat - mają umożliwić "normalne" funkcjonowanie ministerstwa energii, które choć jest już zorganizowane i działa, to ma kłopoty z wykonywaniem swych kompetencji, bo są one nadal przypisane innym ministrom.

Znowelizowana ustawa wprowadza zmiany w 26 ustawach, m.in. w Prawie energetycznym, Prawie o ruchu drogowym, Prawie atomowym, Prawie ochrony środowiska, ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, ustawie o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki, ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, o biokomponentach i biopaliwach ciekłych czy też ustawie o zarządzaniu kryzysowym.

Nowe regulacje przewidują, że od 1 kwietnia br. resort energii przejmie od ministerstwa skarbu państwa nadzór nad spółkami energetycznymi; Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą, sprawować ma także nadzór nad TF Silesia, Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica i ich spółkami zależnymi. Ma też mieć uprawnienia w stosunku do przedsiębiorstw górniczych, (z wyjątkiem Lubelskiego Węgla "Bogdanka"), spółek zależnych od tych przedsiębiorstw, CZW "Węglozbyt", "Węglokoks" w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz ich spółek zależnych. Szef resortu energii ma przejąć też uprawnienia w stosunku do kopalni soli w Bochni i Wieliczce. Podlegać mu będzie też Wyższy Urząd Górniczy.

Z kolei od 1 lipca 2016 r. pod nadzorem ministerstwa energii znajdą się spółki paliwowe - PKN Orlen, Grupa Lotos, Naftoport i Siarkopol Gdańsk.

Ponadto Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej przejmie uprawnienia skarbu państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazu i PERN Przyjaźń.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

energetyka, ministerstwo energii
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Vuko Drakkainen
83.26.160.* 2016-02-13 14:59
Obarczcie takimi podatkami karami gaz a zobaczycie że zacznie się kryzys gazowy barany.
GŁODNY EMERYT
83.20.212.* 2016-02-13 14:53
Po pierwsze zabronic w wystawianiu faktur dodatkowych oplat takich jak : akcyza, oplata stala, oplata zmienna, abonament, itp. Faktura powinna opiewac tylko i wylaczne za zuzyte paliwo. Tak BYLO ZA KOCHANEJ KOMUNY. Polska teraz jako kraj III swiata kwalifikujaca sie jezeli chodzi o dobrobyt tylko troche powyzej, MoLdawi, Rumuni, Bulgari nie powinna polskiej biedzie wystawiac takich chorendalnych rachunkow. Drugi KONIECZNIE ZMNIEJSZYC WYNAGRODZENIE CZLONKOM I ZARZADOWI SPOLEK DO GORNEGO PULAPU 5000 ZL. BO DLACZEGO WIECEJ ZA TAKA DROZYZNE. JA ZA 51 LAT PRACY MAM EMERYTTURE 1570 ZL. LICZE ZE PIS PORADZI SOBIE Z TYM PROBLEMEM.
gramsi
188.146.7.* 2016-02-13 12:37
A ile zarabiają prezesi innych banków? I czy im wolno i to nikogo nie interesuje?
Zobacz więcej komentarzy (11)