Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Spór zbiorowy w BPH. Sprzeciw wobec planów restrukturyzacji

Spór zbiorowy w BPH. Sprzeciw wobec planów restrukturyzacji

Fot. Reporter

NSZZ "Solidarność" Organizacja Zakładowa w Banku BPH SA i Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Bankowości i Usług "Dialog 2005" weszły z bankiem BPH w spór zbiorowy w związku z nieuwzględnieniem przez zarząd ich postulatów.

Spór z dwiema spośród pięciu działających w BPH związków zawodowych wynika z nieuwzględnienia postulatów zapewnienia pracownikom restrukturyzowanym w ramach zwolnień grupowych takich samych warunków, jak w ramach zwolnień grupowych mających miejsce w 2012 roku oraz zastosowania takich samych warunków wobec pracowników przechodzących do nowych pracodawców, w związku z procesem przekazywania oddziałów własnych banku do franczyzobiorców.

"Żądania organizacji związkowych wynikają z zapowiedzianej przebudowy sieci dystrybucji banku i wynikającej z niej restrukturyzacji zatrudnienia, która jest związana z przyjęciem przez bank planu transformacji biznesowej na lata 2015 - 2020" - czytamy w komunikacie.

Plan zakłada m.in. przekształcenie 134 oddziałów własnych w placówki partnerskie, przekształcenie kolejnych 65 oddziałów w placówki partnerskie we współpracy z dotychczasowymi partnerami lub ewentualne ich zamknięcie. Do tego dochodzą inwestycje ponad 350 mln zł w projekty rozwoju systemów IT, ograniczenie zatrudnienia o maksymalnie 1706 osób i osiągnięcie oszczędności kosztowych w wysokości ok. 200 mln zł rocznie, przy jednoczesnym utrzymaniu i wzroście przychodów w przyszłości.

Zarząd BPH stoi na stanowisku, że oczekiwania strony społecznej zostały uwzględnione, chociaż istnieje rozbieżność w zakresie wysokości odszkodowań.

"Zarząd banku podejmie działania ustawowe w celu rozwiązania sporu i podkreśla, że dokłada najwyższej staranności, aby zaproponowane rozwiązania stanowiły uczciwą rekompensatę dla pracowników objętych planem restrukturyzacji zatrudnienia, z jednoczesnym uwzględnieniem sytuacji finansowej banku" - czytamy dalej.

Bank BPH jest obecny na polskim rynku od ponad 20 lat. Jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Siedzibą prawną Banku BPH jest Gdańsk, biuro centrali znajduje się w Warszawie, a główne centra operacyjne w Krakowie i Gdańsku.

bph, bank bph, bankowość, solidarność, spór zbiorowy
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
LUK888
31.183.121.* 2016-02-21 11:10
Walczą o kasę na odprawy jak dla górników? Chyba o to chodzi? Zobaczymy co wywalczą? i czy się czegoś nauczyli od Lecha Wałęsy?
Miro_1
89.72.46.* 2016-02-21 10:38
RRSO na pożyczkę gotówkową w Niemczech 4,15-5,50%. A jaka jest RRSO w Polsce dla takiego kredytu? Teraz wiecie skąd ten jazgot?
BABACIA
89.230.33.* 2016-02-20 22:44
Za PIS-DZIELSKICH rządów wszystko upadnie, kaczor też.....
Zobacz więcej komentarzy (16)