Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór irlandzkich firm budowlanych z Polską. Jak się zakończy?

0
Podziel się:

Premier Irlandii Enda Kenny spotkał się w Brukseli z premierem Donaldem Tuskiem i rozmawiał z nim o roszczeniach finansowych irlandzkich firm budowlanych wobec GDDKiA.

Na zdj. Enda Kenny
Na zdj. Enda Kenny (Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Premier Irlandii Enda Kenny spotkał się w Brukseli z premierem Donaldem Tuskiem i rozmawiał z nim o roszczeniach finansowych trzech irlandzkich firm budowlanych wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - donosi sobotni Irish Times.

Kenny powiedział następnie dziennikarzom, że oczekuje _ pozytywnego wyniku _ przed końcem roku. Zaznaczył, że stawką jest kilka tysięcy miejsc pracy w Irlandii i innych krajach. Ujawnił też, że z Warszawą będzie się kontaktował minister stanu ds. UE Paschal Donohoe.

_ - Wyraźnie zaznaczyłem, że chodzi tu o reputację Polski, jak również w pewnym sensie Komisji Europejskiej, która zaangażowała się w tę sprawę, ponieważ polskie projekty budowlane były finansowane z unijnych funduszy strukturalnych _ - cytuje Kenny'ego gazeta.

Roszczenia wobec GDDKiA mają trzy irlandzkie firmy: SIAC Construction, Sisk oraz Roadbridge. Pierwsza z nich wystąpiła ostatnio do sądu w Dublinie o ochronę przed wierzycielami. Firma ma 40 mln euro długu wobec trzech banków. Wierzycielom i podwykonawcom w Irlandii winna jest 26,1 mln euro, w Polsce zaś 7,4 mln euro.

Zatrudniający ok. 560 pracowników SIAC wraz z PBG, Hydrobudową i Aprivią wchodził w skład konsorcjum budującego odcinek autostrady A4 Tarnów - Dębica. Wartość kontraktu wyceniono na ok. 400 mln euro.

Kontrakt został zerwany przez Irlandczyków pod koniec lipca 2012 roku. Twierdzą oni, że GDDKiA nieprawidłowo realizowała inwestycje, co naraziło ich na zwłokę w realizacji projektu i nieprzewidziane koszty.

Spór między konsorcjum a GDDKiA dotyczy tego, kto jest winien odstąpienia od kontraktu. Sąd w Warszawie w listopadzie ub.r. orzekł, że GDDKiA należy się od konsorcjum odszkodowanie w wys. 43,7 mln zł. z tytułu gwarancji należytego wykonania kontraktu.

Firma SIAC kwestionuje to orzeczenie i twierdzi, że to jej należy się odszkodowanie. Wraz z innymi wykonawcami SIAC poskarżył się na GDDKiA do Komisji Europejskiej, która zleciła audyt kilku kontraktów drogowych realizowanych przez Dyrekcję.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/m245538.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/autostrada;a1;odcinek;tuszyn-pyrzowice;zbuduje;specjalna;spolka,47,0,1331759.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Autostradę A1 zbuduje specjalna spółka? Specjalna spółka wybuduje autostradę szybciej, niż zrobiłaby to GDDKiA - uważają autorzy projektu nowej ustawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m204085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;wpadki;jakosciowe;przy;budowie;drog;nieuniknione,4,0,1246468.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oto jak premier usprawiedliwia nadużycia To komentarz szefa rządu do publikacji miesięcznika Forbes. Premier podkreśla także, że winni będą pociągnięci do odpowiedzialności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/m208415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dotacje;unijne;dla;polski;wstrzymane;rzad;winny,238,0,1242862.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd wiedział o korupcji przy budowie dróg? Opozycja chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i pyta premiera, czy pogodził się z tym, że kontrakty na drogi są obarczone skazą korupcji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)