Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spór NFZ - resort zdrowia. Fundusz chce miliarda złotych za leczenie nieubezpieczonych

1
Podziel się:

To efekt wprowadzenia systemu eWUŚ, który zidentyfikował osoby nieubezpieczone, a skierowane do leczenia.

Spór NFZ - resort zdrowia. Fundusz chce miliarda złotych za leczenie nieubezpieczonych
(Maj/Reporter)
bEUySRuJ

Narodowy Fundusz Zdrowia domaga się od ministerstwa zdrowia dodatkowego miliarda złotych w budżecie na 2013 rok. To wynik wprowadzenia systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. System zidentyfikował bowiem osoby, które były leczone, a nie są ubezpieczone. Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz (na zdjęciu) złożyła w tej sprawie wniosek do sądu administracyjnego przeciwko ministerstwu.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma innego wyjścia jak pójść do sądu w sporze z resortem zdrowia - mówi Krzysztof Łanda, ekspert ochrony zdrowia. Łanda uważa, że to sprawa polityczna i obie strony mają swoje argumenty, ale lepsze ma NFZ. Według niego, Fundusz słusznie domaga się pieniędzy, skoro wykrył osoby nieubezpieczone, które były leczone.

- _ Słusznie, zgodnie z obowiązującym prawem, żąda, żeby budżet ministerstwa zdrowia pokryła nich koszty świadczeń. Z drugiej strony ministerstwo ma rację w tym, że skoro NFZ, plus minus, wystarczyło pieniędzy na objęcie leczeniem wszystkich potrzebujących, to dlaczego miałoby do tego dokładać _ - powiedział Łanda.

bEUySRuL

- _ Skoro wiedzieliśmy, jaki będzie efekt działania eWUŚ, trzeba było przewidzieć skutki jego wdrożenia a priori i przygotować się do tego _- dodał Łanda.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, uważa, że minister wpadł we własne sidła zmieniając system weryfikacji ubezpieczonych.

- _ Minister nie rozumie, prezes NFZ nie rozumie, a my lekarze mamy wszystko nie tylko rozumieć, ale też za niezrozumienie niezrozumiałych przepisów finansowo odpowiadać _ - skomentował Hamankiewicz.

Przedstawiciele Organizacji Pacjentów popierają prezes Funduszu w walce o dodatkowe środki na leczenie. - _ Wystąpienie pani prezes NFZ wydaje się zasadne _ - mówi Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. - _ Z punktu widzenia pacjenta każde działanie, które zmierza do tego, że w systemie znajdzie się więcej pieniędzy na leczenie chorych jest jak najbardziej potrzebne i popierane przez pacjentów _ - dodaje.

bEUySRuR

EWUŚ, który wprowadzony został w tym roku, wykazał wzrost liczby pacjentów nieubezpieczonych, którzy mają jednocześnie prawo do korzystania ze świadczeń.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUySRvm
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Madhouse
2 lata temu
Soap opera czyli Bedlam, 24 godziny na dobę.