Notowania

Przejdź na
budżet nfz
05.12.2013 22:47

Spór NFZ - resort zdrowia. Fundusz chce miliarda złotych za leczenie nieubezpieczonych

To efekt wprowadzenia systemu eWUŚ, który zidentyfikował osoby nieubezpieczone, a skierowane do leczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

Narodowy Fundusz Zdrowia domaga się od ministerstwa zdrowia dodatkowego miliarda złotych w budżecie na 2013 rok. To wynik wprowadzenia systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. System zidentyfikował bowiem osoby, które były leczone, a nie są ubezpieczone. Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz (na zdjęciu) złożyła w tej sprawie wniosek do sądu administracyjnego przeciwko ministerstwu.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma innego wyjścia jak pójść do sądu w sporze z resortem zdrowia - mówi Krzysztof Łanda, ekspert ochrony zdrowia. Łanda uważa, że to sprawa polityczna i obie strony mają swoje argumenty, ale lepsze ma NFZ. Według niego, Fundusz słusznie domaga się pieniędzy, skoro wykrył osoby nieubezpieczone, które były leczone.

- _ Słusznie, zgodnie z obowiązującym prawem, żąda, żeby budżet ministerstwa zdrowia pokryła nich koszty świadczeń. Z drugiej strony ministerstwo ma rację w tym, że skoro NFZ, plus minus, wystarczyło pieniędzy na objęcie leczeniem wszystkich potrzebujących, to dlaczego miałoby do tego dokładać _ - powiedział Łanda.

- _ Skoro wiedzieliśmy, jaki będzie efekt działania eWUŚ, trzeba było przewidzieć skutki jego wdrożenia a priori i przygotować się do tego _- dodał Łanda.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, uważa, że minister wpadł we własne sidła zmieniając system weryfikacji ubezpieczonych.

- _ Minister nie rozumie, prezes NFZ nie rozumie, a my lekarze mamy wszystko nie tylko rozumieć, ale też za niezrozumienie niezrozumiałych przepisów finansowo odpowiadać _ - skomentował Hamankiewicz.

Przedstawiciele Organizacji Pacjentów popierają prezes Funduszu w walce o dodatkowe środki na leczenie. - _ Wystąpienie pani prezes NFZ wydaje się zasadne _ - mówi Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. - _ Z punktu widzenia pacjenta każde działanie, które zmierza do tego, że w systemie znajdzie się więcej pieniędzy na leczenie chorych jest jak najbardziej potrzebne i popierane przez pacjentów _ - dodaje.

EWUŚ, który wprowadzony został w tym roku, wykazał wzrost liczby pacjentów nieubezpieczonych, którzy mają jednocześnie prawo do korzystania ze świadczeń.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budżet nfz, nfz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2020

MadhouseSoap opera czyli Bedlam, 24 godziny na dobę.

Rozwiń komentarze (1)