Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
02.10.2012 08:06

Spór o wyspy Senkaku. Chińczycy drażnią Japończyków

Sześć chińskich okrętów patrolowych wpłynęło we wtorek na wody w pobliżu spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sześć chińskich okrętów patrolowych wpłynęło we wtorek na wody w pobliżu spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, które są administrowane przez Japonię, ale prawa do nich przypisują sobie również Chiny - poinformowała japońska straż przybrzeżna.

Straż ostrzegła załogi, by nie wpływały na wody terytorialne Japonii.

Cztery jednostki żeglowały w odległości 27 km na północny zachód od największej wyspy archipelagu - Uotsurijima, a kolejne dwa okręty oddalone były o 29 kilometrów na południe - podała japońska agencja Kyodo, powołując się na straż przybrzeżną prefektury Okinawa.

Zdaniem agencji AFP cztery okręty wpłynęły na terytorialne wody Japonii, a kolejne dwa żeglują w pobliżu.

Spór o bezludne wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) zaostrzył się od ich nacjonalizacji przez Japonię na początku września. Prawa do nich rości sobie także Tajwan, który 25 września wysłał w pobliże spornych wysp flotyllę około 60 kutrów rybackich i jednostek ochrony wybrzeża.

Senkaku, które leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu, od lat administrowane są przez Tokio. Niezamieszkany archipelag znajduje się 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu i 400 km na zachód od Okinawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny wpłynęły na japońskie wody terytorialne Wzrost napięcia w stosunkach między Chinami a Japonią, który zaniepokoił zarówno USA, jak i ONZ, ma także reperkusje w tak różnych dziedzinach jak sport, kultura czy gospodarka.
Napięcie na linii Pekin - Tokio. To przełom? Już łącznie 20 chińskich okrętów wpłynęło na japońskie wody terytorialne i do strefy w pobliżu spornych wysp.
Tagi: chiny, wyspy senkaku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz