Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o wyspy Senkaku. Chiny wysłaly okręty

0
Podziel się:

Cztery okręty chińskiej straży przybrzeżnej penetrowały dziś przez kilka godzin wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku. Wyspy te są powodem sporu pomiędzy Chinami a Japonią.

Spór o wyspy Senkaku. Chiny wysłaly okręty
(BehBeh/CC/Wikimedia)

Cztery okręty chińskiej straży przybrzeżnej penetrowały dziś przez kilka godzin wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Wyspy te są powodem sporu pomiędzy Chinami a Japonią.

Sporny archipelag Senkaku znajduje się pod administracją Japonii, ale prawa do niego roszczą sobie również Chiny. W rejon ten Pekin wysyła regularnie okręty, a także samoloty, zwłaszcza od kiedy Japonia kupiła we wrześniu ubiegłego roku od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu.

Te niezamieszkane wyspy położone są na Morzu Wschodniochińskim, 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu, który także rości sobie do nich pretensje; 400 km na zachód od japońskiej wyspy Okinawa.

Tokio twierdzi, że pretensje do wysp Chiny zgłosiły dopiero pod koniec lat 60. ub. wieku po odkryciu wokół nich bogatych łowisk i złóż surowców energetycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Japonia i Chiny zaostrzają spór. Chodzi o... Wszystko przez chińskie statki, które wpłynęły na wodach terytorialnych Japonii.
Chcą twardego stanowiska wobec Chin - _ Rozwiązywanie sporów terytorialnych poprzez pokaz siły zwiększa ryzyko niebezpiecznych zajść _ - wynika z Białej Księgi opublikowanej przez japońskie ministerstwo obrony.
Chiny i Polska zacieśnią współpracę wojskową Dotychczasowa dwustronna współpraca wojskowa i możliwości jej pogłębienia będą głównym tematem rozmów szefa MON Tomasza Siemoniaka w Chinach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)