Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór Unii z Chinami zakończony, ale czy do końca?

0
Podziel się:

Sprzedaż paneli poniżej kosztów produkcji wywołała sprzeciw europejskich producentów.

Spór Unii z Chinami zakończony, ale czy do końca?
(USAF/PD/Wikimedia)

Komisja Europejska zaakceptowała polubowne porozumienie w sprawie handlu panelami słonecznymi. Chińscy producenci podwyższyli ceny dostarczanych na unijny rynek.

Sprzedaż paneli poniżej kosztów produkcji wywołała sprzeciw europejskich producentów. Bruksela w czerwcu nałożyła cła importowe. Teraz je zniesie wraz z zatwierdzeniem kompromisowego rozwiązania. Komisja Europejska jest przekonana, że to porozumienie pozwoli unijnym firmom odbudować pozycję na rynku.

Jednak europejscy producenci paneli słonecznych wcale nie są usatysfakcjonowani. Porozumienie nazwali skandalicznym i zagrozili skargą do Unijnego Trybunały Sprawiedliwości. Podkreślają, że wynegocjowana cena wciąż jest dumpingowa i znacznie niższa od tej, którą wcześniej żądała Bruksela.

Nie brak komentarzy, że Komisja ustąpiła Chinom, bo nie chciała dopuścić do wojny handlowej. Pekin groził bowiem odwetem i wprowadzeniem ceł na importowane, europejskie wino. Poza tym na porozumienie naciskały Niemcy, którym zależy na dobrych relacjach handlowych z Chinami.

Czytaj więcej w Money.pl
Szwecja kupi paliwo jądrowe od Rosji Według szwedzkiej gazety alternatywą wobec rosyjskiego eksportu energii do UE może być sprzedaż paliwa jądrowego.
Poważne reformy gospodarcze w Chinach W czerwcu tamtejszy eksport spadł o ponad 3 procent. Był to pierwszy miesięczny spadek od stycznia 2012 roku.
Europejczycy bezradni wobec oszustów? Obywatele Unii mają większe zaufanie do sprzedawców internetowych u siebie w kraju aniżeli w innych państwach. Bruksela chce to zmienić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)