Notowania

opcje
10.06.2009 13:20

Spór w rządzie. Poszło o opcje walutowe

PO odrzuci w Sejmie projekty ustaw ludowców i opozycji w sprawie opcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Turczyk)

*Platforma Obywatelska odrzuci trzy projekty: opozycji i koalicjanta w sprawie ustaw o opcjach walutowych. Taką deklarację złożył szef klubu parlamentarnego POZbigniew Chlebowski. *

Po debacie klub PO złoży wniosek o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu.

Chlebowski zaznaczył, że projekty ustaw zaproponowane przez te kluby są niezgodne z konstytucją, prawem unijnym i szkodliwe dla naszej gospodarki. Jego zdaniem kwestia opcji walutowych została już w większości rozwiązana.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA CHLEBOWSKIEGO:

W ocenie Chlebowskiego, różne zapatrywania na kwestię opcji walutowych PSL i PO nie zagraża stabilności koalicji. Zaznaczył, że w tej sprawie Platforma Obywatelska bierze pod uwagę argumenty merytoryczne, środowiska bankowego, a nie wyłącznie polityczne aspiracje.

ZOBACZ TAKŻE: KNF prześwietli opcje walutowe
Szef klubu parlamentarnego PO dodał, że rząd od początku nawoływał do szukania porozumienia między bankami a przedsiębiorcami, którzy na opcjach stracili. Jak podkreślił, prócz porozumienia, przedsiębiorcy mają możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem.

W kwietniu sejmowa Komisja Ustawodawcza zdecydowała, że mimo zastrzeżeń co do poselskich projektów, są one dopuszczalne i można kontynuować prace nad nimi.

Polityk SLD Wojciech Olejniczak uważa, że rząd popełnił błąd. wstrzymując się do czasu wyborów od rozwiązania problemu opcji walutowych.

POSŁUCHAJ WOJCIECHA OLEJNICZAKA:

W jego opinii rząd pozostawiły przedsiębiorców samych sobie, odkładając decyzję.

Raporty Money.pl
*Firmy zgłosiły straty na opcjach siegające 1,4 mld zł * Infolinia oraz kompleksowa porada prawna - taka pomoc oferuje Ministerstwo Gospodarki firmom, które straciły na opcjach walutowych.
*Jak domagać się odszkodowania za niekorzystne opcje walutowe? * Kryzys na rynkach finansowych zachwiał kursem naszej waluty.Sytuacja ta obnażyła problem związany z opcjami walutowymi. Mianowicie - istnieją firmy, które podpisały z bankami umowy na opcje przynoszące straty.

PSL i Lewica chcą, żeby w przypadku niezawarcia ugody między przedsiębiorstwami i bankami, firmy mogły odstępować od umowy. PiS z kolei liczy, że stronom sporów uda się zawrzeć porozumienie, w przeciwnym przypadku o ewentualnym unieważnieniu umowy zadecydują sądy.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: opcje, walutowe, konflikt, rzą, opozycja, psl, po, ustawy, projekty, sejm, zbigniew chlebowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz