Notowania

polityka
18-09-2018 (21:50)

Spotkanie Duda-Trump. "Sojusz nigdy nie był tak mocny"

Ponad dwie godziny trwało spotkanie prezydentów USA i Polski. Zgodnie ze słowami Trumpa, prezydent RP miał zapewnić, że Polska zapłaci USA miliardy dolarów za stałą bazę wojsk w naszym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)
Spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Białym Domu

Ponad dwie godziny trwało spotkanie prezydentów USA i Polski. Zgodnie ze słowami Trumpa, prezydent RP miał zapewnić, że Polska zapłaci USA miliardy dolarów za stałą bazę wojsk w naszym kraju.

Prezydenci USA i Polski rozmawiali m.in. o dwustronnych relacjach ekonomicznych oraz obronności. Pojawiła się nawet zaskakująca deklaracja Andrzeja Dudy, którą przytoczył Donald Trump.

- Prezydent Duda zapewnił, że Polska będzie płaciła USA miliardy dolarów za stałą bazę naszych wojsk, więc rozważymy to. Nawet bogate kraje oczekują od nas obrony, ale nie wypłacają nam pieniędzy. Polska jest tu pięknym przykładem – powiedział prezydent USA.

Andrzej Duda powiedział, że zaprasza Donalda Trumpa, by skierował do Polski więcej oddziałów amerykańskich.

- Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie taką decyzję – powiedział prezydent RP. Jak podkreślił, ekspansja rosyjska postępuje.

- Obecność wojsk USA to gwarancja bezpieczeństwa i obrony naszej części Europy, wolnego świata. To także odstraszanie – stwierdził Duda.

- Nie można mieć bezpieczeństwa krajowego bez ochrony granic, tak polskich, jak i amerykańskich. Zatem silne narody muszą mieć bardzo silne granice – stwierdził z kolei Trump. I jak dodał, utworzenie stały baz armii amerykańskiej w Polsce mogłoby podnieść bezpieczeństwo obu krajów.

- Utworzenie stałych baz w Polsce, co kosztowałoby około 2 mld dolarów, to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów - powiedział Donald Trump.

Wzmocnienie handlowe

- Polska przez ponad ćwierć wieku doświadczyła trwałego wzrostu gospodarczego, to jest duży krok - stwierdził prezydent USA Donald Trump na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Wypowiedzi cytuje Polska Agencja Prasowa.

- Również oczekujemy dalszego zacieśniania wymiany inwestycji i handlu pomiędzy naszymi wspaniałymi narodami - podkreślił Trump.

Deklaracja polsko-amerykańska

„W obliczu wyzwań, wobec których stoi porządek międzynarodowy, uznajemy, że nadszedł czas, by umocnić i utrwalić strategiczne partnerstwo między naszymi narodami” - podkreślono w polsko-amerykańskiej deklaracji podpisanej we wtorek przez prezydentów Polski i USA w Białym Domu w Waszyngtonie.

"Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne" – tak zatytułowana została deklaracja. Zaznaczono w niej, że Polskę i Stany Zjednoczone łączy wspólna historia oraz zbiór wartości cenionych przez oba narody.

- Polsko-amerykańska deklaracja wytycza nowe ścieżki na przyszłość, zacieśniania współpracy militarnej, w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, w dziedzinie szeroko pojętego biznesu, także w kontekście współpracy w ramach Trójmorza – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Zgodnie z deklaracją, Polska i Stany Zjednoczone zamierzają pogłębiać współpracę, umacniać więzy między siłami zbrojnymi oraz zacieśniać stosunki w dziedzinie wywiadu i ścigania przestępstw oraz na innych płaszczyznach związanych z bezpieczeństwem – informuje PAP.

Zobacz też: Trump walczy z globalizacją. "Mamy się czym martwić"

100 lat niepodległości

Prezydent USA wspomniał również o ważnym dla Polski wydarzeniu – 100-leciu niepodległości.

- Polska wybrała swoje miejsce wśród wolnych narodów jako lojalny sojusznik, strategiczny partner USA; bardzo mocno to doceniamy, witamy kolejne sto lat przyjaźni między naszymi narodami - mówił prezydent USA Donald Trump po wtorkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Waszyngtonie.

Polska para prezydencka przyleciała do Waszyngtonu w nocy z poniedziałku na wtorek. Została zakwaterowana w Blair House - hotelu, w którym przebywają najważniejsi goście amerykańskich przywódców. Wizyta rozpoczęła się w południe miejscowego czasu od powitania prezydenta Polski razem z małżonką przez Donalda Trumpa i Melanię Trump w Białym Domu.

Prezydenci rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie energetycznym i militarnym. Szczegóły wizyty zdradził prezydencki minister, Krzysztof Szczerski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: polityka, Donald Trump, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-09-2018

ToWolę w Polsce wojska Amerykańskie na zaproszenie Polaków, niż Rosyjskie bez naszego zaproszenia

19-09-2018

Wnikliwy OGLĄDACZ z PolskiMocne wypowiedzi i bardzo mocne powiedzenie ,że to kosztuje nie 2 a kilka miliardów do 10 rocznie.

18-09-2018

Polak głupi przed i poJankesy sprzedali nas już w TEHERANIE (!), a poza tym szeregowi obywatele USA na skutek wsączanej im przez koszerne czynniki jadu propagandowego do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (74)