Notowania

chiny
23.09.2015 08:10

Spowolnienie w Chinach. Rząd zapowiada ułatwienia dla zagranicznych inwestorów

Posunięcie ma usprawnić administrację i zapewnić większą swobodę rynkowi - podała agencja Xinhua.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Foreign and Commonwealth Office/CC/Wikimedia)
Li Keqiang, premier Chin

Do 2018 roku Chiny otworzą przed zagranicznymi inwestorami wszystkie sektory swojej gospodarki z wyjątkiem tych określonych w tak zwanej liście negatywnej. Posunięcie ma usprawnić administrację i zapewnić większą swobodę rynkowi - podała agencja Xinhua.

Druga gospodarka świata zanotowała w pierwszej połowie roku wzrost na poziomie 7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i zanosi się, że rok 2015 zamknie z wynikiem najsłabszym od ponad 20 lat.

Tego lata szanghajska giełda zanotowała najostrzejsze spadki od 2007 roku, a niespodziewana dewaluacja juana doprowadziła w sierpniu do skurczenia się chińskich rezerw walutowych o rekordowe 94 mld dolarów.

Ułatwienia dla zagranicznych inwestorów to kolejna próba ratowana sytuacji w Chińskiej gospodarce. - W niektórych regionach kraju metoda listy negatywnej zostanie wprowadzona już w latach 2015-2017 - poinformowała Xinhua, powołując się na wydany w poniedziałek oficjalny komunikat Centralnej Grupy Kierowniczej Wszechstronnego Pogłębiania Reform.

Obecnie zagraniczne podmioty mogą w Chinach inwestować wyłącznie w branże określone w specjalnym katalogu inwestycyjnym. Wyjątkiem jest pilotażowa strefa wolnego handlu w Szanghaju, gdzie lista negatywna obowiązuje od 2014 roku.

Liberalizację rynku inwestycji zapowiadał w ubiegłym tygodniu prezydent Xi Jinping. - Chiny powinny wytrwać w wysiłkach na rzecz przyciągania zagranicznych inwestycji i zagranicznych technologii oraz usprawniać mechanizmy otwierania się na te inwestycje i technologie - ocenił Xi na spotkaniu grupy.

Zobacz, jak wygląda kurs chińskiej waluty

Zachodnie izby handlowe, w tym Izba Handlowa UE w Chinach, od wielu lat apelują do władz tego kraju, by zrezygnowały z katalogu inwestycyjnego na rzecz krótkiej listy negatywnej.

Zobacz też: * *Diamentowy krach. Znów winne Chiny?

Tagi: chiny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz