Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera prism
06.08.2013 20:44

Sprawę Snowdena odkładają na bok. Szczyt USA-Rosja dojdzie do skutku

Istniały obawy, że będzie odwołany, ze względu na przyznanie Edwardowi Snowdenowi tymczasowego azylu w Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seansie/CC/Flickr)

Istniały obawy, że spotkanie ministrów obrony i spraw zagranicznych będzie odwołane, ze względu na przyznanie Edwardowi Snowdenowi tymczasowego azylu w Rosji.

Cztery dni temu, powołując się na źródła zbliżone do administracji USA, rosyjski _ Kommiersant _ podał, że Biały Dom jest bliski odwołania szczytu amerykańsko-rosyjskiego w Moskwie. Wizyta Obamy w stolicy Rosji planowana jest na 3-4 września. Z Moskwy amerykański prezydent ma się udać do Petersburga, gdzie 5-6 września odbędzie się szczyt G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Dziennik napisał też, że pod znakiem zapytania stoją również planowane na najbliższy piątek rozmowy szefów resortów dyplomacji i obrony dwóch państw w Waszyngtonie.

30-letni Edward Snowden, ukrywający się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości były współpracownik służb specjalnych USA, otrzymał w Rosji tymczasowy azyl na rok i 1 sierpnia oficjalnie przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej, opuszczając strefę tranzytową lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywał od 23 czerwca.

Przez ponad miesiąc Snowden nie mógł opuścić moskiewskiego portu lotniczego, gdyż władze amerykańskie unieważniły mu paszport. Stany Zjednoczone, które oskarżają byłego analityka Centralnej Agencji Wywiadowczej i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego o ujawnienie tajnych danych dotyczących inwigilacji elektronicznej, zabiegały o wydanie go przez Rosję.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawniają nowe firmy, które inwigilują internautów O tym, że koncerny telekomunikacyjne pomagają służbom mówiło się kilka tygodni temu. Teraz okazuje się, że współpraca jest o wiele ściślejsza niż dotychczas sądzono.
Snowden zepsuje stosunki USA z Rosją? Według eksperta Bachroma Ismaiłowa, aby dostać azyl polityczny potrzebna jest oficjalna decyzja prezydenta i najwidoczniej Władimir Putin nie chciał osobiście angażować się w sprawę.
Snowden nadal ujawnia. Dostanie azyl? Korzystając z dostarczonych przez Snowdena dokumentów dziennik Guardian opisał funkcjonowanie systemu XKeyscore, który ma najrozleglejszy zasięg spośród wszystkich znajdujących się w dyspozycji NSA środków rozpoznania.
Tagi: afera prism, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz