Notowania

sprzedaż mieszkań
18.07.2018 15:20

Sprzedaje się coraz mniej mieszkań. Ceny jednak nadal rosną

Sprzedaż mieszkań na sześciu największych polskich rynkach spadła o 15,2% w skali kwartału do 15,6 tys. w II kw. 2018 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Potr Kamionka/REPORTER)
Sprzedaż mieszkań na sześciu największych polskich rynkach spadła o 15,2 proc.

Sprzedaż mieszkań na sześciu największych polskich rynkach w drugim kwartale 2018 roku spadła o 15,2 proc. Sprzedało się 15,6 tys. lokali - wynika z danych REAS.

W ujęciu rocznym spadek wyniósł 11 proc., a w stosunku do rekordowego IV kw. 2017 r. - 17,4 proc., poinformowała Katarzyna Kuniewicz z działu badań i analiz rynku w REAS. W jej ocenie, to jednak nadal "fantastyczny wynik" sprzedażowy.

"Na razie deweloperzy, dzięki mniejszej ofercie i mniejszej liczbie wprowadzeń, nie mają prawa odczuwać sytuacji jako złej" - powiedziała Kuniewicz.

ZOBACZ: * *Na wynajmie starych mieszkań można zarobić więcej

"Tempo sprzedaży i bardzo niski odsetek gotowych niesprzedanych lokali potwierdzają, że popyt wciąż znacznie przewyższa podaż. Był to jeden z powodów, dla którego we wszystkich miastach wzrosły ceny. Część nabywców nie była w stanie zaakceptować tych podwyżek - tłumaczy ekspertka REAS.

W jej ocenie, praktycznie od dwóch kwartałów ci, którzy balansowali na granicy zdolności kredytowej nie mogą liczyć na wsparcie rządowymi dopłatami (MdM), co też jest powodem takich spadków.

Jak wylicza firma doradcza, na największym polskim rynku - w Warszawie - sprzedaż była niższa o 24 proc. kw/kw. Zbliżony spadek REAS odnotował we Wrocławiu: o 23,3 proc. kw/kw. W Krakowie i Trójmieście kwartalne spadki oscylowały w okolicy 10 proc.

*Najmniejsze rynki zyskują *

Najmniejsze z badanych rynków odnotowały natomiast wzrosty - w Poznaniu liczba transakcji wzrosła o 6,7 proc. kw/kw, a Łódź już drugi kwartał z rzędu bije swoje rekordowe wyniki poprawiając rezultat o 16,2 proc.

W II kw. deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 15,4 tys. mieszkań, co oznaczało wzrost o 3,8 proc. kw/kw i spadek o 11,7 proc.w ujęciu rocznym. W efekcie oferta na koniec II kw. br. obejmowała 44,4 tys. mieszkań wobec 44,7 tys. kwartał wcześniej, czyli zmniejszyła się o 0,6 proc. kw/kw i o 11,4 proc. r/r.

Zgodnie z wyliczeniami REAS, tylko 10 proc. ofert stanowiły mieszkania gotowe niesprzedane, a czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania jest nadal krótki: np. 8 miesięcy w Trójmieście i 10 miesięcy w Łodzi.

*Ceny coraz wyższe *

"Na wszystkich rynkach cena mieszkań rośniei przed nami jeszcze wzrosty cen, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości" - powiedziała ekspertka.

Według REAS, w II kwartale podwyżki cen można uznać za umiarkowane. Najwyższe wzrosty średniej ceny mieszkań w ofercie odnotowano w Warszawie (4,9 proc.) i w Krakowie (5,3 proc.).

W ujęciu rocznym skala wzrostów jest jednak pokaźna. W porównaniu z II kw. 2017 r. największa zmiana nastąpiła w Trójmieście (+16,4 proc.). Dwucyfrowe wzrosty odnotowano również w Warszawie (13,3 proc.), w Poznaniu (10,4 proc.) i Wrocławiu (10,2 proc.). Kraków zbliżył się do pozostałych miast z podwyżką o 8,2 proc. Na tym tle Łódź wypada umiarkowanie (+6,9 proc. r/r).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sprzedaż mieszkań, budownictwo, nieruchomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2018

xSpadek o 24% w Warszawie i 23% we Wrocławiu robią wrażenie. To nie ruch o 1-5% ,tylko o 1/4. Początek końca bańki ? Zobaczymy...

18-07-2018

adamsBudowlanka się za chwilę skończy.

18-07-2018

EkspertPolacy szybko kupujcie mieszkania bo ekspert mówi ze jeszcze podrożeją !!!

Rozwiń komentarze (17)