Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprzedano część majątku stoczni Gdynia

0
Podziel się

Dotychczas udało się sprzedać majątek stoczni o wartości 173 mln zł.

Sprzedano część majątku stoczni Gdynia
(donnamarijne/CC/Flickr)
bEgOSNGZ

Spółki Crist i Rubo wylicytowały część majątku stoczni Gdynia S.A. o wartości prawie 47 mln zł. W Gdyni odbyła się internetowa aukcja na niesprzedane do tej pory aktywa zakładu - poinformował zarządca kompensacji. Dotychczas udało się sprzedać majątek stoczni o wartości 173 mln zł.

Jak powiedział zarządca kompensacji Roman Nojszewski, spółka z o.o. Crist z Gdańska wylicytowała rejon prefabrykacji kadłubów za prawie 38,5 mln zł. Natomiast spółka z o.o. Rubo za prawie 8,5 mln zł kupiła udziały w spółce Euro-Rusztowania, należącej do grupy Stoczni Gdynia.

Crist *z Gdańska to prywatna stocznia istniejąca od 19 lat i oferująca usługi w zakresie konserwacji, naprawy i budowy statków. Natomiast spółka *Rubo z Rumi koło Gdyni działa na rynku od 18 lat; zajmuje się projektowaniem, produkcją, sprzedażą i dzierżawą m.in. systemów rusztowań, barierek zabezpieczających i hal namiotowych.

bEgOSNHb

Mimo wpłaconego wadium, nie odbyła się aukcja na rejon montażu statków, czyli tzw. duży suchy dok o wartości 90 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Wszystko o sprzedaży polskich stoczni.
Pełnomocnik zarządcy kompensacji Zygmunt Faruga powiedział dziennikarzom w Gdyni, że _ dok będzie wykorzystywany, bo są oferty z trójmiejskich stoczni na dzierżawę tej części zakładu _. Zapowiedział, że _ zostanie rozpisany konkurs ofertowy na duży dok _. Dodał, że zgodnie z procedurą kompensacyjną _ prezes Agencji Rozwoju Przemysłu musi teraz podjąć decyzje dotyczące dalszego postępowania w sprawie niesprzedanego majątku stoczni _.

Nojszewski nazwał sukcesem środowe aukcje, bo pomimo trudnej sytuacji gospodarczej zgłosili się chętni do zakupu majątku stoczni. Poinformował, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży aktywów zakładu będą przeznaczone na spłatę wierzycieli. Powiedział, że podczas trzech prób sprzedaży majątku stoczni w Gdyni (w maju, listopadzie i w grudniu) udało się zbyć aktywa zakładu o wartości 173 mln zł. Wartość majątku stoczni oszacowano na około 300 mln zł.

Przewodniczący stoczniowej Solidarności Dariusz Adamski powiedział natomiast, że _ wyniki aukcji to zła wiadomość dla byłych stoczniowców _. Jego zdaniem, _ nadzieja na miejsca pracy będzie wówczas, gdy duży dok zostanie wydzierżawiony przez tę samą firmę, która wylicytowała rejon prefabrykacji kadłubów _.

bEgOSNHh

Z kolei minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jest _ umiarkowanie _ zadowolony ze środowej licytacji. _ - Nie udało się sprzedać dużego doku. Jest szansa, że jeszcze w najbliższej przyszłości ten dok może znaleźć nabywcę. Zainteresowanie tą częścią majątku stoczni Gdynia było ze strony inwestorów. Wpłacili oni wadia, ale nie przystąpili ostatecznie do licytacji. Być może to były dla nich za duże obciążenia finansowe na ten moment. Ale warto w Gdyni podjąć jeszcze próbę w tej sprawie _ - podkreślił minister Grad.

bEgOSNHC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)