Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprzedaż Lotosu - PiS radzi wstrzymanie

0
Podziel się

Resort skarbu chce sprzedać około 53 proc. kapitału zakładowego Grupy Lotos.

Sprzedaż Lotosu - PiS radzi wstrzymanie
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEhdunwB

PiS zaprotestowało przeciw planom sprzedaży Grupy Lotos. Zdaniem polityków partii wartość spółki będzie rosła, nie należy więc się jej teraz pozbywać. Pytają też, czemu sprzedawana jest spółka strategiczna z dostępem do - choć niewielkich - to własnych zasobów ropy.

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło pod koniec października 2010 roku inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących około 53 proc. kapitału zakładowego.

Wiceprezes PiS Beata Szydło uznała na konferencji prasowej w Sejmie, że sprzedaż Lotosu to sposób na sztuczne obniżanie deficytu budżetowego.

bEhdunwD

Były minister skarbu państwa Wojciech Jasiński (PiS) podkreślił zaś, że Lotos jest spółką strategiczną dla naszego państwa, do której atutów należy dojście do naftoportu i możliwość eksportu. Zaznaczył, że Lotos ma dostęp do złóż podmorskich i koncesję na wydobycie ropy spod dna Bałtyku. - _ Nie są to wielkie wartości, ale jest to też potężny atut _ - dodał. Podkreślił ponadto, że przewiduje się wzrost wartości Lotosu i nie należy go sprzedawać w takim momencie. Według niego, rząd jest winien opinii publicznej ustosunkowanie się do tych kwestii, przed ostatecznymi decyzjami w sprawie Lotosu.

Jasiński zaznaczył także, że _ Lotos jest obecnie spółką samodzielną, a stanie się pionkiem w grze _. Według niego nowy właściciel spółki z pewnością nie będzie w nią inwestował. Zaznaczył też, że w zeszłym roku MSP sprzedało już 14 mln akcji Lotosu po 29 zł. Obecnie - jak dodał - cena akcji wynosi 41 zł. Według niego, straty na tej transakcji można szacować na ok. 168 mln zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t79375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/lotos;rezygnuje;z;koncesji;nie;znalazl;ropy,208,0,775632.html) Lotos rezygnuje z koncesji. Nie znalazł ropy Pierwszy etap poszukiwań ropy na Morzu Norweskim zakończył się negatywną oceną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t89984.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/rosjanie;zainteresowani;kupnem;lotosu,230,0,775142.html) Rosjanie zainteresowani kupnem Lotosu TNK-BP przygląda się wystawionemu na sprzedaż pakietowi akcji Grupy Lotos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t21874.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/knf;ukaral;unicredit;za;raport;o;lotosie,137,0,774281.html) KNF ukarał UniCredit za raport o Lotosie W rekomendacji z 2008 roku przyjęto cenę docelową akcji na poziomie zero złotych.
bEhdunxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)