Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprzedaż nowych samochodów osobowych spadła o 5 procent

W lipcu zarejestrowano 23 181 samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fiatpress.com)

Według wstępnych danych pochodzących z baz Centralnej Ewidencji Pojazdów, w lipcu zarejestrowano 23 181 samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową, podała firma Samar, zajmująca się monitoringiem rynku samochodowego.

_ Łącznie od początku roku liczba zarejestrowanych aut osobowych i osobowych z homologacją ciężarową osiągnęła poziom 160 550 samochodów osobowych, o 5,75 proc. (-9 801 sztuk) niższy w porównaniu do wyniku z analogicznego okresu roku ubiegłego _ - czytamy w raporcie.

Samar ocenia, że zanotowany spadek nikogo nie powinien dziwić. Był przewidywany praktycznie przez wszystkich uczestników rynku. Również jego poziom jest zgodny z przewidywaniami. To co może ewentualnie dziwić, to zachowanie jednej z grup klientów, nieco odmienne od oczekiwanego.

_ Wbrew wcześniejszym prognozom, klienci indywidualni, czyli ci wszyscy, którzy kupują auta do swoich prywatnych celów, ograniczają zakupy nowych aut. Cześć z nich zdecydowała się na zakup samochodu używanego. Trzeba pamiętać, że aktualna sytuacja w Polsce nie sprzyja sprzedaży nowych aut. Niepewna sytuacja gospodarcza kraju i słaby kurs złotego w stosunku do euro wpłynął negatywnie na popyt na nowe samochody _ - czytamy dalej.

Spadek liczby rejestracji w 2011 to również efekt wielokrotnie już wspominanej zmiany struktury zakupów i drastycznego zmniejszenia liczby rejestrowanych samochodów osobowych z homologacją ciężarową. Nie bez wpływu na taką sytuację pozostają zmiany w podatku VAT wprowadzone w styczniu.

_ Tytuł lidera rynku niezmiennie zachowuje Skoda. Skumulowana sprzedaż czeskiego producenta w 2011 roku, w wysokości 19 132 sztuki, jest o 2,84 proc. (560 sztuk) mniejsza niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Udział Skody w polskim rynku wyniósł 11,92 procent.. Na pozycji wice lidera znalazł się Ford, który sprzedał i zarejestrował od początku roku 13 040 sztuk - o 2,51% mniej niż w analogicznym okresie 2010 roku _ - wyliczono. Następne miejsca zajmują kolejno: Ford, Opel, Toyota i Fiat.

Samar podtrzymał swoje wcześniejsze oczekiwania dotyczące dalszego rozwoju sytuacji na rynku. Dealerzy samochodowi informują bowiem nadal, że sprzedaż aut osobowych dla klientów indywidualnych jest poniżej oczekiwań i zakładanych prognoz.

_ Analizując bieżące wyniki i zachowanie klientów w salonach można przypuszczać, że prognozowany na poziomie 5-10 proc. spadek liczby rejestrowanych aut nie tylko zostanie osiągnięty, ale wręcz może zostać przekroczony. Trudno będzie liczyć na powrót klienta indywidualnego do salonów. Oczywiście koniec roku i ewentualne wyprzedaże mogą zwiększyć ruch w salonach, tak jak to bywało w latach poprzednich, jednak będzie on najprawdopodobniej mniejszy z wcześniej wymienionych powodów _ - komentuje Samar.

Aktualny potencjał polskiego rynku szacowany jest przez Samar na poziomie 450-500 tysięcy nowych rejestrowanych aut rocznie. Ze względu na częste zmiany w przepisach, populizm i brak wizji rozwoju rynku, potencjał ten jest sztucznie ograniczany.

W raporcie podano, że w minionym miesiącu rynek importowanych aut używanych wzrósł w porównaniu do czerwca 2011 roku, spadł natomiast w stosunku do lipca 2010 roku. W lipcu br. zarejestrowano 61 533 samochody osobowe, tj. o 1,86 proc. więcej niż w czerwcu i o 10,34 proc. mniej niż w lipcu 2010 roku.

_ Od początku roku zarejestrowano już 389 239 sztuk samochodów osobowych z importu, czyli o 8,29 proc. mniej (- 35 183 sztuki) w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Przy utrzymaniu obecnego tempa importu do końca roku Polacy powinni sprowadzić około 700 tys. samochodów używanych _ - podsumował Samar.

Więcej wiadomości o sprzedaży samochodów - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t123835.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/dobre;wiadomosci;dla;sprzedawcow;samochodow,6,0,806918.html) Dobre wiadomości dla sprzedawców aut W marcu Polacy zarejestrowali 27 293 nowych aut osobowych. To o 25,41 procent więcej w stosunku do lutego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/coraz;czesciej;wybieramy;auta;uzywane,52,0,831028.html) Coraz częściej wybieramy auta używane Odsetek kupujących pozostaje na stałym poziomie
Tagi: sprzedaż samochodów w polsce, samochód, sprzedaż, samar, centralna ewidencja pojazdów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz