Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sprzedaż
05.06.2012 11:45

Sprzedaż spada. Polacy poddają się kryzysowi?

Wprawdzie roczna sprzedaż detaliczna wciąż jest na plusie, ale w ujęciu miesięcznym jest coraz gorzej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(avlxyz/CC/Flickr)

*Roczna sprzedaż detaliczna w Polsce w kwietniu wzrosła o 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,7 proc. - podał Eurostat, czyli unijne biuro statystyczne. Mimo spadku i tak kupujemy chętniej niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej. *

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, a dane miesięczne są odsezonowane. Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, czyli takie, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, np. tzw. rodzinne sklepy. Z kolei te dane nie biorą pod uwagę sprzedaży samochodów.

To właśnie małe sklepy mogą notować spadki sprzedaży, a dane GUS odzwierciedlają w dużej mierze postępującą koncentrację w handlu detalicznym (wzrost sprzedaży w dyskontach i supermarketach).

Według GUS sprzedaż detaliczna w Polsce w kwietniu wzrosła o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc.

I tak wypadamy lepiej niż w innych krajach UESprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w strefie euro zmniejszyła się w kwietniu 2012 r. o 1 proc.m/m i o 2,5 proc. w ujęciu rocznym, podał Eurostat. W całej Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 1,1 proc. m/m i o 1,9 proc. r/r.

Spośród członków UE, których dane uwzględnia Eurostat, sprzedaż wzrosła (w ujęciu rocznym) w 12 krajach, a spadła w 9 krajach. Najwięcej wzrosła w Estonii (8,5 proc.), na Litwie (7,8 proc.) i w Rumunii (3,4 proc.). Największe spadki zanotowały Hiszpania (-9,6 proc.), Portugalia (-9,3 proc.) i Malta (-4,6 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące dane ze strefy euro. Sprzedaż... Po wcześniejszych spadkach, tym razem konsumenci pozytywnie zaskoczyli.
Oto co się stanie po deregulacji zawodów Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń. Polacy będą musieli bardziej uważać.
Duże pieniądze w zasięgu naszych rąk Polska może liczyć na nieoczekiwane wsparcie w walce o hojne, unijne dotacje.
Tagi: sprzedaż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz