Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Środki firm na inwestycje. Zobacz dane Ministerstwa Gospodarki

0
Podziel się:

Na koniec I kwartału ich wartość przekraczała 157 mld zł i była o 4,6 procent niższa niż rok wcześniej - ocenia Ministerstwo Gospodarki w materiale dotyczącym nakładów inwestycyjnych firm.

Środki firm na inwestycje. Zobacz dane Ministerstwa Gospodarki
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Na koniec I kwartału ich wartość przekraczała 157 mld zł i była o 4,6 procent niższa niż rok wcześniej - ocenia Ministerstwo Gospodarki w materiale dotyczącym nakładów inwestycyjnych firm.

_ - Potencjalne możliwości samofinansowania inwestycji przez przedsiębiorców są w dalszym ciągu duże, choć nieco mniejsze niż przed rokiem. Zmniejszenie możliwości samofinansowania spowodowane jest pogarszającą się sytuacją finansową przedsiębiorstw, wynikającą z jednej strony ze zmniejszenia zysku netto, a z drugiej ze zmniejszenia środków finansowych pozostających w dyspozycji przedsiębiorców. Prognozy dotyczące kształtowania się koniunktury w najbliższych kwartałach nadal obarczone są znaczną skalą niepewności, co przekłada się na ostrożne oczekiwania w zakresie dynamiki inwestycji _ - napisano w raporcie.

MG ocenia, że spadkowi nadwyżki inwestycyjnej wygenerowanej w I kwartale 2013 roku (o 7,7 proc.) towarzyszył równoczesny spadek nakładów inwestycyjnych (o 3,0 proc.).

_ - W rezultacie potencjalne możliwości samofinansowania inwestycji obniżyły się. Przed rokiem nadwyżką inwestycyjną można było sfinansować nakłady 2,9-krotnie wyższe od poniesionych faktycznie, podczas gdy w roku bieżącym wyższe 2,7-krotnie. Spadek nadwyżki inwestycyjnej wynika z pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw znajdującej wyraz w obniżce zysku netto o 13,8 proc. _ - napisano.

_ - Niezależnie od zaprezentowanego wyżej rachunku, w dyspozycji przedsiębiorców pozostają w dalszym ciągu znaczne, choć zmniejszające się na skutek pogarszającej się kondycji finansowej, środki pieniężne (inwestycje krótkoterminowe). Na koniec I kwartału 2013 roku środki te przekraczały 157 mld zł i były o 4,6 proc. niższe niż rok wcześniej. Środki te umożliwiłyby sfinansowanie w I kwartale 2013 roku 9,2-krotnie wyższych nakładów od poniesionych faktycznie (przed rokiem relacja była wyższa i wynosiła 9,4) _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/m21185.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/innowacyjne;inwestycje;850;milionow;zlotych;do;podzialu,37,0,1295141.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prawie miliard złotych do podziału. Sprawdź 850 mln zł będzie wynosił budżet konkursu na dofinansowanie nowych inwestycji o wysokim potencjale innowacyjnym, ogłoszonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/m259863.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zaskakujace;sygnaly;z;firm;wiekszosc;planuje;,214,0,1249238.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zaskakujące sygnały z firm. Większość planuje... Sprawdź, jak to odbije się na rynku pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/m198163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zagraniczne;inwestycje;w;polsce;zaskakujace;dane,186,0,1213626.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zagraniczne inwestycje w Polsce. Zaskakujące dane Urzędnicy ujawniają, ile firm zdecydowało się u nas zainwestować. Zobacz, ile powstanie nowych miejsc pracy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)