Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stabilny wzrost gospodarki przez trzy lata? Tak obiecuje wicepremier

0
Podziel się

Janusz Piechociński jest pewien poprawy koniunktury. Chyba że plany pokrzyżują nam sąsiedzi.

Stabilny wzrost gospodarki przez trzy lata? Tak obiecuje wicepremier
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDzjmizV

- _ Jeśli nie wydarzy się nic dramatycznego w najbliższym otoczeniu Polski, jeśli nie wydarzy się nic dramatycznego w trzech-czterech największych krajach Unii Europejskiej, to wchodzimy w fazę istotnego i trwałego ożywienia polskiej gospodarki, która może trwać więcej niż trzy najbliższe lata. Jestem o tym przekonany _ - zapewnia wicepremier Janusz Piechociński.

Minister gospodarki mówił o tym na dyskusji w Krajowej Izbie Gospodarczej zatytułowanej _ Polska gospodarka w 2014 roku - rozwój czy stagnacja? _ Zapowiedział też_ _kontynuację proeksportowej strategii Polski.

- _ Tuż po moim wejściu do ministerstwa gospodarki, mówiłem o programie "Go Africa". Mówiłem, że 2015 rok chciałbym zamknąć trzykrotnym wzrostem stanu wymiany z roku 2012. Jestem przekonany, że będę mógł o tym poinformować już we wrześniu _- zapewniał Piechociński.

bDzjmizX

- I uwaga, nie tylko mityczne trzy tysiące Ursusów do Etiopii jest tego świetnym sygnałem. To musi być nasze zadanie, aby najdalej w roku 2020 połowa naszej wymiany handlowej była poza Unią Europejską. Przy utrzymaniu dużej dynamiki wzrostu w Unii Europejskiej - dodał.

Według badań Krajowej Izby Gospodarczej, oczekiwania polskich przedsiębiorców na 2014 rok są bardziej optymistyczne w stosunku do zeszłorocznych we wszystkich badanych obszarach aktywności. W bieżącym roku rodzime firmy spodziewają się osiągać lepsze wyniki w obrotach, sprzedaży krajowej. Na gruncie europejskim widać, że przedsiębiorstwa liczą na wzrost sprzedaży w 2014 roku, chociaż nie planują więcej zatrudniać ani inwestować na większą skalę.

Widoczny optymizm potwierdzają najnowsze prognozy ekonomiczne Komisji Europejskiej na 2014 rok. Wyniki badania Eurochambres w poszczególnych krajach pokazują również, że reformy przeprowadzone w odpowiedzi na kryzys finansowy i zadłużenie krajów Eurolandu zaczynają przynosić efekty w takich krajach jak Portugalia, Włochy czy Hiszpania, podczas gdy wciąż wiele pozostaje do zrobienia w Grecji czy na Cyprze.

Optymistyczne prognozy przedstawił też dzisiaj Bank Światowy. Jego eksperci ogłosili, że po latach ślamazarnego wychodzenia z kryzysu polska i światowa gospodarka wreszcie wyraźnie przyspieszą.

bDzjmiAd

Autorzy prognozy przewidują, że w 2014 roku średni wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 3,2 proc, czyli o 0,8 proc. więcej, niż w roku ubiegłym.

Dla Polski Bank Światowy przewiduje z kolei wzrost gospodarczy na poziomie 2,8 proc., czyli dwa razy większy niż w roku ubiegłym. W kolejnych latach gospodarka Polski przyspieszy jeszcze bardziej: do 3,3 proc. w roku 2015 i 4 proc. w roku 2016.

Czytaj więcej w Money.pl

bDzjmiAe
bDzjmiAy
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)