Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stadion w Białymstoku. To oni go dokończą

0
Podziel się:

Przetarg wygrała spółka Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Zaproponowana cena to blisko 255,7 mln zł brutto.

Stadion w Białymstoku. To oni go dokończą
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bECGfFVN

Konsorcjum, którego liderem jest spółka Unibep SA z Bielska Podlaskiego, wygrało przetarg na dokończenie budowy stadionu miejskiego w Białymstoku - poinformowała dziś komisja przetargowa. Zaproponowana cena to blisko 255,7 mln zł brutto.

W przetargu, który trwał od początku lutego, wzięły udział trzy podmioty. Odrzucono ofertę konsorcjum, którego liderem była Hydrobudowa Polska SA. Co prawda ten oferent zaproponował nieco niższą cenę (253,9 mln zł brutto), ale komisja uznała, że treść oferty jest niezgodna ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.

Jak mówili na konferencji prasowej w Białymstoku przedstawiciele komisji przetargowej, chodziło o to, że część robót, które powinny być wykonane częściowo w pierwszym etapie (drogi, parkingi, chodniki), ten wykonawca zaplanował w całości do wykonania w drugim etapie inwestycji. - _ W praktyce to oznacza, że wykonawca w pierwszym etapie nie zrealizuje pełnego zakresu przewidzianych w tym etapie robót _ - oceniła komisja.

bECGfFVP

Uczestnikom przetargu przysługuje odwołanie od decyzji komisji, mają na to dziesięć dni. Potem dokumentacja przetargowa trafi do tzw. kontroli uprzedniej do Urzędu Zamówień Publicznych.

Umowa z wykonawcą mogłaby być podpisana na przełomie kwietnia i maja lub na początku maja. Od tego momentu wykonawca będzie miał 21 miesięcy na zakończenie budowy, co oznacza oddanie stadionu do użytku w pierwszym kwartale 2014 roku. Po dziewięciu miesiącach od podpisania umowy miałby być gotowy pierwszy etap inwestycji - około połowy stadionu do użytku.

Przetarg na dokończenie budowy stadionu w Białymstoku został ogłoszony, ponieważ w czerwcu 2011 r. miasto odstąpiło od umowy z wykonawcą wyłonionym w pierwszym przetargu, polsko-francuskim konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex SA oraz Eiffage Construction, z powodu opóźnień w pracach. Budowa rozpoczęła się w 2010 roku, stadion miał być gotowy w połowie 2012 roku.

Spór z tym wykonawcą jest w sądzie, miasto domaga się kar umownych, ale konsorcjum również złożyło takie żądanie w pozwie wzajemnym.

bECGfFVV

Formalnie inwestorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku. Ponieważ jednak różnice w cenach między pierwszym przetargiem a obecnym sięgają ok. 120 mln zł, miasto chce pozyskać pieniądze na dokończenie inwestycji z emisji obligacji.

Dlatego w miniony czwartek na sesji Rady Miejskiej radni dali zgodę na powołanie przez miasto takiej spółki prawa handlowego, która przejmie od MOSiR inwestycję, a na jej dokończenie wyemituje obligacje z 15-letnim terminem wykupu.

Miejski stadion w Białymstoku ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Stadion powstaje przy znacznym wsparciu funduszami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

bECGfFWq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)