Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stali członkowie RB uzgodnili tekst rezolucji w sprawie Syrii

0
Podziel się:

Porozumienie osiągnięto po spotkaniu ministrów z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Stali członkowie RB uzgodnili tekst rezolucji w sprawie Syrii
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Szefowie dyplomacji USA, Rosji, Francji, Chin i Wielkiej Brytanii uzgodnili podstawowe punkty rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sprawie likwidacji zasobów syryjskiej broni chemicznej ujawniły źródła dyplomatyczne w nowojorskiej siedzibie ONZ.

Według tych źródeł, na które powołuje się Reuter, porozumienie osiągnięto po spotkaniu ministrów z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Projekt rezolucji ma być przedstawiony na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w najbliższym czasie. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Rosji Gennadija Gatiłowa, może to nastąpić w ciągu najbliższych 2 dni.

Dodał on, że w tekście znajdzie się odwołanie do Rozdziału 7 Karty ONZ, który przewiduje zastosowanie militarnych i innych środków w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa. Rosyjski dyplomata zastrzegł jednak, że nie oznacza to automatycznego zastosowania tych środków, jeśli Syria nie zastosuje się do postanowień rezolucji.

Według źródeł dyplomatycznych, problem sposobu zmuszenia Syrii do zastosowania się do rezolucji wywoływał najwięcej kontrowersji między USA i Rosją.

Ambasador Wielkiej Brytanii w ONZ Mark Lyall Grant powiedział agencji Associated Press, że spodziewa się, iż pozostałe rozbieżności zostaną pokonane w ciągu najbliższych kilku dni.

W piątek szefowie dyplomacji stałych członków RB mają kontynuować rozmowy na temat zwołania konferencji pokojowej w sprawie Syrii w Genewie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)