Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Steinhoff liczy na obniżkę stóp w przyszłym tygodniu

0
Podziel się:

Wicepremier Janusz Steinhoff liczy, że Rada Polityki Pieniężnej obniży na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu stopy procentowe

.

'Liczę na to, że RPP podejmie decyzję na swoim najbliższym posiedzeniu o obniżeniu stóp procentowych' - powiedział PAP.

'Uważam, że zaistniały przyczyny uzasadniające taki ruch' - dodał.

Obecnie stopy procentowe wynoszą 17-21 proc. i ich wysokość hamuje popyt, a przez to osłabia wzrost gospodarczy.

Jednak mimo stadku inflacji i prognozowanych dobrych perspektyw jej dalszego spadku, członkowie RPP uważają, że najpoważniejszym problemem, który może powstrzymać Radę przed obniżką stóp, jest deficyt budżetu sięgający po maju 99,3 proc. rocznego planu i wymagający radykalnego cięcia wydatków lub znacznego powiększenia.

RPP zakończy dwudniowe posiedzenie w środę.

W piątek jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Rosati powiedział, że jego zdaniem stopy procentowe są za wysokie.

'W tej chwili stopy procentowe są za wysokie. Nie mogę jednak odpowiedzieć na pytanie, co zrobimy ze stopami na najbliższym posiedzeniu Rady, które rozpoczyna się we wtorek' - mówił Rosati.

W tym roku RPP dwukrotnie, w lutym i marcu, obniżała stopy procentowe, łącznie o 200 pkt bazowych.

Rosati powiedział, że najważniejszym problemem z punktu widzenia polityki pieniężnej jest teraz wysoki deficyt budżetu, który po maju sięgnął 99,3 proc. rocznego planu.

Po piątkowym posiedzeniu rządu, którego celem miało być znalezienie sposobu zaradzenia szacowanym przez resort finansów na 7-7,5 mld zł brakom w budżecie minister finansów poinformował, że rząd nie zdecydował o wielkości redukcji tegorocznych wydatków lub zwiększeniu deficytu budżetu, dodając, że takie decyzje podejmie na jednym z następnych posiedzeń.

Według analityków rząd mógłby nie przekazywać w tym roku do ZUS 3,5 mld zł zaległych wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych, gdyż system komputerowy w ZUS jest nadal niesprawny, dzięki czemu Zakład na razie nie przekaże do OFE tych zaległości.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)