Notowania

gospodarka
15-01-2018 (14:51)

ARP złożyła ofertę nabycia akcji Stoczni Gdańsk. "Jak najszybciej"

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) złożyła ukraińskim właścicielom ofertę nabycia akcji Stoczni Gdańsk S.A. i udziałów w GSG Towers Sp. z o.o., podała Agencja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)
Na razie ARP ma niecałe 19 proc. udziałów w Stoczni Gdańskiej

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) złożyła ukraińskim właścicielom ofertę nabycia akcji Stoczni Gdańsk S.A. i udziałów w GSG Towers Sp. z o.o.

Przed transakcją przeprowadzono audyt. Uwzględniono w nim kondycję handlową, finansową, prawną i podatkową spółek, aby uzyskać dokładną wycenę spółek. ARP oczekuje, że uzgodnienie ostatecznych warunków transakcji odbędzie się bez zbędnej zwłoki, czytamy w komunikacie.

- Złożyliśmy uczciwą ofertę i chcemy jak najszybciej sfinalizować transakcję. Sytuacja Stoczni Gdańsk oraz GSG Towers jest trudna, nie z naszej winy, bo nie mamy nad nimi kontroli operacyjnej. Przejęcie spółek przez ARP na pewno ustabilizuje sytuację obu firm, choćby przez to, że zwiększy się dostęp do finansowania, niezbędnego do pozyskiwania nowych kontraktów oraz możliwe będzie rozpoczęcie procesów naprawczych. Naszym celem jest ustabilizowanie sytuacji w Stoczni Gdańsk i GSG Towers, a docelowo rozwój obu firm. Aby efektywnie wykorzystać w przyszłości potencjał obu spółek potrzebne są szybkie działania naprawcze i pozyskanie kontrahentów. Jesteśmy zdeterminowani, ale musimy odzyskać realny wpływ na to co dzieje się w spółkach - powiedział prezes Marcin Chludziński, cytowany w materiale.

Obecnie ARP ma w Stoczni Gdańsk ponad 18 proc. akcji, a w spółce GSG Towers, która produkuje wieże do elektrowni wiatrowych, 50 proc. udziałów. Nie są to wystarczające aktywa, aby przejąć nad nimi kontrolę operacyjną.

- Preferowanym przez ARP scenariuszem jest przejęcie wszystkich akcji Stoczni Gdańsk oraz udziałów GSG Towers, tak by na bazie tych spółek móc w przyszłości wznowić produkcję dla przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Niewykluczone jednak, że ze względu na pewne poważne ryzyka prawne, możliwy będzie tylko zakup wybranych aktywów stoczniowych - podsumowano w komunikacie.

W październiku ARP podpisała z Gdańsk Shipyard Group (GSG) list intencyjny, którego celem było m.in. umożliwienie długoterminowego rozwoju Stoczni Gdańsk. List określał m.in. warunki procesu due diligence, który miał być przeprowadzony w Stoczni Gdańsk i GSG Towers przed podjęciem decyzji biznesowych dotyczących ich zasad funkcjonowania oraz formy działalności w przyszłości.

Przejąć kontrolę operacyjną

ARP przypominała wtedy, że Stocznia Gdańsk została sprywatyzowana w 2007 r. Ok. 81% akcji stoczni należy do spółek kontrolowanych przez Sierhija Tarutę. Pozostałe 18,9% akcji posiada ARP. W spółce GSG Towers, ARP i GSG mają po 50% udziałów, ale GSG sprawuje kontrolę operacyjną, posiadając uprawnienia do wskazywania większości członków zarządu.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

Tagi: gospodarka, transport, logistyka, giełda, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2018

RumekA Rydzyk stoczni nie kupił ze zbiórek publicznych?

15-01-2018

WaniaMam pytanie czy w stoczni gdansk jest jakaś pochylnia do wodowania statków z tego co pamiętam ISD Warszawa podjęła decyzje o popaleniu na złom 2- ch … Czytaj całość

16-01-2018

glińskico się dzieje przecież mieli nacjonalizować.pis zawsze kłamie.

Rozwiń komentarze (5)