Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stocznia Gdańsk dostanie zielone światło z Brukseli

0
Podziel się:

Wszystkie zastrzeżenia do planu restrukturyzacji zostały już wyjaśnione.

Stocznia Gdańsk dostanie zielone światło z Brukseli
(Stocznia Gdańsk S.A.)

Pozytywna decyzja w sprawie planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk jest przygotowywana w Komisji Europejskiej - powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik.

_ - Dzisiaj komunikowałem się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i wiem, że decyzja pozytywna w przypadku gdańskiej stoczni jest już przygotowywana i pisana _ - poinformował Gawlik. Dodał, że zgodnie z zapowiedziami do końca czerwca pozytywna decyzja dla stoczni Gdańsk ma być wydana.

Wiceszef resortu skarbu przypomniał, że plan restrukturyzacji budził zastrzeżenia natury technicznej. KE domagała się, by finansowanie fabryki wież wiatrowych na terenie stoczni miało charakter rynkowy.

_ - Te zastrzeżenia natury technicznej zostały uzupełnione. Nie ma już jakichkolwiek przeszkód, by plan restrukturyzacji został zatwierdzony _ - podkreślił Gawlik. To oznacza, że udzielona dotychczas pomoc publiczna stoczni Gdańsk będzie uznana za legalną.

5 czerwca resort skarbu przesłał KE wyjaśnienia w sprawie kwestii technicznych planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk. W programie restrukturyzacji zapisano plany inwestycyjne stoczni na poziomie 600 mln zł. Firma ISD (ukraiński właściciel gdańskiej stoczni) zapewniła, że działalność przedsiębiorstwa będzie oparta na trzech rodzajach produkcji: stoczniowej, budowie dużych konstrukcji stalowych oraz wież dla elektrowni wiatrowych.

Ponadto projekt restrukturyzacji przewiduje jeszcze w tym roku likwidację dwóch z trzech istniejących pochylni. Zatrudnienie w stoczni ma być utrzymane na poziomie nie mniejszym niż 1900 osób przy przerobie stali około 22 tys. ton rocznie. Obecnie zakład zatrudnia ok. 2,1 tys. pracowników.

MSP ma udzielić ISD 150 mln zł dodatkowej, zwrotnej pomocy publicznej na pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych.

Ok. 200 pracowników stoczni w Gdańsku może zostać zwolnionych w związku z realizacją planu restrukturyzacji zakładu. Rozmowy zarządu stoczni ze związkowcami na ten temat mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)